hakeri

Свет

Гардијан: Откриен хакерски тим кој влијаел на изборите во повеќе од 30 земји

А1он
Тим израелски хакери кои во последните 20 години влијаеле на резултатите на повеќе од 30 избори ширум светот, користејќи хакирање, саботажа и автоматизирани дезинформации на
Свет

Хакери го прекинаа телевизискиот говор на Раиси на годишнината од иранската револуција

А1он
На одбележувањето на 44-годишнината од иранската револуција во Техеран, антивладините хакери накратко го прекинаа телевизиското обраќање на претседателот Ебрахим Раиси. Раиси, чија тврдокорна влада беше
Свет

Мајкрософт: Хакери од Иран ги хакирале податоците на магазинот Шарли Ебдо

А1он
Хакерски тим поддржан од иранската влада наводно украл и објавил приватни податоци за клиенти кои му припаѓаат на францускиот сатиричен магазин Шарли Ебдо, соопштија денеска
Свет

Хакери на ФБИ упаднале во мрежата на криминална група и спречиле план да ограбат 300 жртви

А1он
Американското Федерално биро за истраги (ФБИ) денеска објави дека тајно ја хакирало бандата Hive и го спречило нивниот план да откупат повеќе од 300 жртви
Регион

Ирански хакери повторно во напад, објавија банкарски податоци на албански функционери

А1он
Иранските хакери од групата „Татковинска правда“, денеска објавија нови информации за функционери во албанските министерства и државни институции. Во содржината објавена на мрежата Телеграм ги
Свет

Кинески хакери украле милиони долари во САД наменети за справување со епидемијата на коронавирусот

А1он
Кинески хакери од 2020 година украле десетици милиони долари американска помош наменета за надминување на пандемијата на Ковид-19, соопшти американската Тајна служба. Тајната служба го
Регион

Иранските хакери го објавија и Единствениот избирачки список на Албанија

А1он
Откако јавно ги објавија речиси сите податоци за албанските граѓани, исклучувајќи ги само банкарските сметки, иранските хакери синоќа на каналот Телеграм го објавија и Единствениот
Регион

Ирански хакери објавија податоци за возачките дозволи на албанските граѓани

А1он
Ирански хакери од групата „Татковинска правда“ продолжуваат со објавување податоци, до кои дојдоа по кибер-нападите на албанските владини системи. Во документот објавен на Телеграм сега
Регион

Хакерите објавија броеви и разговори од WhatsApp на над 500 илјади албански граѓани

А1он
Нема повеќе приватност за Албанците, телефонските броеви и разговорите на над 500 илјади граѓани завршија на пазар, јавија албанските медиуми. За експертите, објавените телефонски броеви
Регион

По хакерските напади Албанија ќе потроши 2,8 милиони евра за модернизација на серверите на албанскиот систем

А1он
Нападите на иранските хакери во албанската кибернетичка мрежа и постојано објавувањето мејлови и документи на високи функционери, донесе директна закана по националната безбедност, поради што