fbi

Свет

ФБИ ја уапси поранешната соработничка на Џефри Епстин

А1он
Гислејн Максвел, поранешна девојка и долгогодишна соработничка на обвинетиот сексуален престапник Џефри Епстин, е уапсена, соопшти портпаролката на ФБИ Адриен Сенатор. Американски обвинител за јужниот
Свет

ФБИ отвори истрага против сенаторот, Ричард Бар, претседавач со Комитетот за разузнавање

А1он
Републиканскиот сенатор од Северна Каролина, Ричард Бар, (64), претседавач со Комисијата за разузнавање на американскиот Сенат, ќе си поднесе оставка додека ФБИ го испитува за
Свет

ФБИ наскоро би можела да има пристап до интернет историјата на корисниците без налог

А1он
Без судски или друг налог, податоците од интернет страниците кои граѓаните ги посетувале во изминатиот период би можеле да бидат достапни и за ФБИ. Во
Свет

ФБИ предупредува за кинески хакери кои се обидуваат да крадат истражувања за вакцина за Ковид-19

А1он
Федералното истражно биро на САД (ФБИ) и Министерството за внатрешна безбедност предупредија дека хакери поддржани од кинеската Влада можеби се обидуваат да украдат анализи на
Свет

ФБИ: Кина е најголема закана за владеење на правото во САД

А1он
Американското “Федерално истражно биро” (ФБИ) ја прогласи Кина за најголема закана за владеењето на законите во САД, додека директорот на “ФБИ”, Кристофер Вреј истакна дека
Свет

ФБИ отвори истрага за несреќата на хеликоптерот во кој загина Коби Брајант

А1он
ФБИ го истражува местото на несреќата каде се урна хеликоптерот со НБА ѕвездата Коби Брајант, неговата ќерка и уште седум лица, изјави официјален претставник на
Регион

Словенечки медиум: ФБИ истражува сомнеж за перење на ирански пари во Словенија

А1он
Агенти на американското Федерално истражно биро (ФБИ) во Словенија истражуваат евентуално перење ирански пари, во кое наводно е вмешана и српската Влада, објави словенечката телевизија
Свет

Поранешен шеф на ФБИ призна за „пропусти“ на почетокт на руската истрага

А1он
Поранешниот директор на ФБИ, Џејмс Коми, призна дека федералната полиција извршила „непобитни пропусти“ на почетокот на истрагата за вмешаноста на Русија во претседателските избори во
Свет

Трамп вели дека Вреј не може да ја поправи состојбата во ФБИ по критичкиот извештај

А1он
Претседателот на САД, Доналд Трамп, го критикуваше директорот на ФБИ денеска еден ден откако надзорно тело на американското Министерство за правда соопшти дека не е