spiunaza

Македонија

„Работи во Софија, а патува до Скопје за да внесе раскол во МПЦ“: Кој е рускиот свештеник Змеев кој доби забрана за влез во Македонија

Орце Костов
Забраната за влез во Македонија која од МНР ја доби рускиот свештеник Васијан Змеев предизвика полемики во македонската и во бугарската јавност затоа што тој
Свет

Американски маринци уапсени за шпионажа: Продавале воени тајни на Кина

А1он
Двајца американски маринци се уапсени под сомнение дека се обиделе да и продадат државни тајни на Кина, кои се однесуваат на американскиот одбранбен сектор, соопштија
Македонија

ОТА: Не е набавен, не се користел, ниту се користи софтверот „Предатор“

А1он
Уште еднаш повторуваме и со сигурност уверуваме дека од страна на Оперативно-техничката агенција (ОТА) не е набавен, не се користел, ниту се користи споменатиот софтвер
Свет

Уапсен и обвинет за велепредавство водечкиот руски експерт за хиперсонични проектили

А1он
Еден од водечките руски експерти за развој на хиперсонични ракетни системи е уапсен под сомнение за велепредавство, објави новинската агенција ТАСС. Андреј Шипљук е шеф