g.g stefan

Македонија

Честитка од архиепископот Стефан до новоизбраниот бугарски патријарх Даниил

А1он
Архиепископот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија г.г. Стефан упати честитка до новоизбраниот бугарски патријарх Даниил. -Ваша Светост, Дозволете Ни од Свое и од
Македонија

Г.г. Стефан: Цариградската патријаршија ни поставува неприфатли услови за томос

А1он
Вселенската патријаршија поставува неприфатливи услови за да и додели томос за автокефалност на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, изјави архиепискот охридски и македонски г.г
Македонија

Архиепископот на МПЦ-ОА г.г. Стефан испрати телеграма со сочувство до рускиот патријарх г.г. Кирил

А1он
Архиепископот на Македонската православна црква – Охридска Архиепископија г. г. Стефан испрати телеграма со сочувство до неговата светост, патријархот Московски и на цела Русија, г.г.
Македонија

Г.г. Стефан: Самоодрекувањето е тажно и пострашно од негирањето однадвор

А1он
На денешниот форум „Како да го заштитиме македонскиот идентитет“ организиран од Универзитетот „Скопје“, поглаварот на Македонската православна црква г.г. Стефан рече дека не е ново
Македонија

Г. г. Стефан во посета на Рим и Ватикан, денеска на средба со папата Франциск

А1он
По повод 1155-годишнината од блаженото упокојување на Сесловенскиот просветител свети Кирил Солунски, Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан отпатува за Рим, каде
Македонија

„Работи во Софија, а патува до Скопје за да внесе раскол во МПЦ“: Кој е рускиот свештеник Змеев кој доби забрана за влез во Македонија

Орце Костов
Забраната за влез во Македонија која од МНР ја доби рускиот свештеник Васијан Змеев предизвика полемики во македонската и во бугарската јавност затоа што тој
Македонија

Расчинет свештеник крстел и венчавал со „благослов“ од г.г. Стефан: Венчаните се невенчани, крстените некрстени

Орце Костов
Свештеникот од Струмица, Боро Милчев кој бил расчинет од Македонската православна црква преку Струмичката епархија во 2021 година, крштевал и венчавал со наводен „благослов“ од
Македонија

Поглаварот на МПЦ со повик за собир против законот за родова еднаквост: Имаме света должност

А1он
Светиот архијерејки синод на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, со голема загриженост го следи процесот на носење на Законот за родова еднаквост и Законот
Македонија

МПЦ се премисли за забраната за погреби на Св. Никола: Нема одлука, поради меѓусебна некоординираност некој погрешно пренел дека се забранети

Маја Илиевска-Пачемска
По објавите на „А1он“ за забраната за погреби за време на празнувањето на Св. Никола, Божиќ, Бадник, Велигден и Задушница, Македонската православна црква официјално известува
Македонија

ВИДЕО: Во Соборниот храм на Вселенската патријаршија се одржа богослужба на македонски јазик

А1он
Господ ни е сведок, дека колку ни е надежта голема, уште поголема е нашата полна доверба во Вашиот суд, во Вашето расудување за времето кога