carigradska patrijarsija

Македонија

Г.г. Стефан: Цариградската патријаршија ни поставува неприфатли услови за томос

А1он
Вселенската патријаршија поставува неприфатливи услови за да и додели томос за автокефалност на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, изјави архиепискот охридски и македонски г.г
Регион

СПЦ: Одлуката на Цариградската патријаршија за автокефалност на украинската црква е неоснована

А1он
Светиот архиерејски Собор на Српската православна црква (СПЦ) соопшти дека одлуката на Цариградската патријаршија за автокефалност на украинската црква е неоснована, а „одлуката за рехабилитација
Свет

РПЦ: Цариградската патријаршија стана расколничка црква

А1он
Цариградската патријаршија и самата стана расколничка, со тоа што ја укина антемата за претставниците на двете „расколнички цркви“ во Украина, изјави денеска поглаварот на Руската