mpc

Македонија

Бугарската православна црква влегува во канонско единство со МПЦ

А1он
Бугарската православна црква информираше дека влегува во канонско и евхаристиско заедништво со македонската црква, нарекувајќи ја Православна црква на Северна Македонија. БПЦ наведува дека ќе
Македонија

ВИДЕО: Заедничка литургија на патријархот Вартоломеј и архиепископот Стефан

А1он
Во Соборниот храм на Вселенската патријаршија „Св. Георгиј Победоносец” во Истанбул денеска вселенскиот патријарх г. Вартоломеј и архиепископот охридски г. Стефан одржуваат прва заедничка Патријаршиска
Македонија

Патријархот Порфириј му го врачи томосот на Архиепископот Македонски и Охридски Стефан

А1он
Патријархот Порфириј му го врачи томосот во Соборната црква во Белград на архиепископот македонско-охридски Стефан, со кој СПЦ ја признава автокефалноста на Македонската православна црква.
Македонија

Руска црква: Го поздравуваме помирувањето меѓу македонската и српската црква

А1он
Светиот синод на Руската православна црква (РПЦ) го поздрави враќањето на Македонската православна црква-Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) во единство со Српската православна црква. Решивме да му
Македонија

Ковачевски: Да се радуваме и да бидеме горди за прифаќањето на МПЦ-ОА како автокефална црква еднаква во православната заедница

А1он
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски оствари средба со поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, Архиепископот охридски и македонски Г.Г.
Македонија

Ковачевски: Автокефалноста на МПЦ – ОА е историска вест и автентичен дел на македонскиот идентитет

А1он
Премиерот Димитар Ковачевски, упати честитка по повод автокефалноста на Македонската православна црква. -Голем е денешниот ден, историски, кога ги чествуваме Светите браќа Кирил и Методиј,
Македонија

Мицкоски: Голем ден за нашата света Црква, сведоци сме на историја

А1он
Голем ден за нашата света Македонска Православна Црква – Охридската Архиепископија.Нашата црква мора да е обединета, нашиот Синод, свештеството, исто како што мора да биде
Македонија

Пендаровски: Одлуката на Српската православна црква ќе придонесе за исправање на историските неправди

А1он
Претседателот Стево Пендаровски, по повод донесената одлука од соборот на Српската православна црква за прифаќање на автокефалноста на Македонската православна црква – Охридска архиепископија ја
Македонија

Архиепископот Стефан го најави заедничкото сослужение со Вселенскиот патријарх Вартоломеј

А1он
Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан на заедничката литургија со СПЦ во соборниот храм во Скопје најави заедничко сослужение во во храмот на Вселенската Патријаршија
Македонија

ВИДЕО: СПЦ ја призна автокефалноста на МПЦ-ОА

А1он
Светиот архиерејски Сабор едногласно излезе во пресрет на МПЦ и го благослови и го одобрува барањето, прифаќа и признава автокефалност на МПЦ рече патријархот на