mpc

Македонија

Митрополит Агатангел: Македонското име, идентитет, историја и традиција не смеат да бидат предмет на тргување, тоа важи и за Црквата

А1он
Митрополитот на Повардарската епархија Агатангел во своето Велигденско послание порача до верниците дека е потребна одговорност кон себе, кон општеството, да се потпраме на вредностите
Македонија

Владиката Тимотеј за рускиот свештеник: Ние немаме информации дека бил шпион

Орце Костов
До крајот на септември ќе заседава Светиот синод на Македонската православна црква, но тоа ќе биде редовна седница, а не свикана посебно за случајот со
Македонија

„Работи во Софија, а патува до Скопје за да внесе раскол во МПЦ“: Кој е рускиот свештеник Змеев кој доби забрана за влез во Македонија

Орце Костов
Забраната за влез во Македонија која од МНР ја доби рускиот свештеник Васијан Змеев предизвика полемики во македонската и во бугарската јавност затоа што тој
Македонија

Расчинет свештеник крстел и венчавал со „благослов“ од г.г. Стефан: Венчаните се невенчани, крстените некрстени

Орце Костов
Свештеникот од Струмица, Боро Милчев кој бил расчинет од Македонската православна црква преку Струмичката епархија во 2021 година, крштевал и венчавал со наводен „благослов“ од
Македонија

(ВИДЕО) Академик Ќулавкова: Се загрозуваат правата на жената

А1он
Македонската православна црква – Охридска архиепископија денеска организира сенароден собир во знак на протест поради односот на власта кон нивното барање за повлекување од собраниска
Македонија

Г.г Стефан: Собрани сме да им кажеме ДА на животот и на светоста на семејството оформено од еден маж и една жена

А1он
Еве не, чедата на МПЦ, собрани заедно со претставници на сите цркви и верски заедници за да им кажеме ДА на животот и на светоста
Македонија

(ВИДЕО) Поглаварот Стефан: Жената ја изедначуваат со мажи кои никогаш нема да бидат жени

А1он
Пред соборниот храм „Св. Климент Охридски“ во Скопје вечерва се одржува сенароден собир против законите за родова еднаквост и за матична евиденција, во организација на
Македонија

Синодот на МПЦ, граѓани и видни гости на протест пред Соборниот храм во Скопје

А1он
Илјадниците граѓани се собраа на денешниот протест во Соборниот храм во Скопје кој го организира МПЦ-ОА. Протестот е во знак против предлог-законите за родова еднаквост
Македонија

(ВИДЕО) МПЦ–ОА со повик пред собирот: Останете смирени и не потпаѓајте на никакви провокации

А1он
Ние изразуваме протест единствено против содржината на законите за матична евиденција и родова еднаквост, не протестираме против никој друг, вели Викарниот Епископ Стобиски г.Јаков во