mpc

Македонија

Мицкоски: Голем ден за нашата света Црква, сведоци сме на историја

А1он
Голем ден за нашата света Македонска Православна Црква – Охридската Архиепископија.Нашата црква мора да е обединета, нашиот Синод, свештеството, исто како што мора да биде
Македонија

Пендаровски: Одлуката на Српската православна црква ќе придонесе за исправање на историските неправди

А1он
Претседателот Стево Пендаровски, по повод донесената одлука од соборот на Српската православна црква за прифаќање на автокефалноста на Македонската православна црква – Охридска архиепископија ја
Македонија

Архиепископот Стефан го најави заедничкото сослужение со Вселенскиот патријарх Вартоломеј

А1он
Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан на заедничката литургија со СПЦ во соборниот храм во Скопје најави заедничко сослужение во во храмот на Вселенската Патријаршија
Македонија

ВИДЕО: СПЦ ја призна автокефалноста на МПЦ-ОА

А1он
Светиот архиерејски Сабор едногласно излезе во пресрет на МПЦ и го благослови и го одобрува барањето, прифаќа и признава автокефалност на МПЦ рече патријархот на
Македонија

МПЦ-ОА и СПЦ одржуваат заедничка литургија во Соборниот храм во Скопје

А1он
Во Соборниот храм “Свети Климент Охридски” во тек е заедничката литургија на МПЦ – ОА и СПЦ со која чиноначалствуваат двајцата поглавари Архиепископот г.г. Стефан
Македонија

Во Соборниот храм заедничка литугрија на поглаварите на македонската и на српската црква

А1он
Архиепископот Стефан и патријархот Порфириј по само неколку дена одржуваат втора заедничка литургија. Денеска во Соборниот храм во Скопје ќе има заедничко чествување на сесловенските
Македонија

Патријархот Порфириј со делегација на СПЦ во посета на Македонија

А1он
„Одговарајќи со радост на поканата на Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г. Стефан, Неговата Светост Патријархот српски г. Порфириј со свештеничка придружба ќе престојува
Македонија

Српскиот патријарх Порфириј во посета на МПЦ на 23 и 24 мај

А1он
Делегација на Српската Православна Црква предводена од Неговата Светост, Српскиот Патријарх г. г. Порфириј ќе претстојува во посета на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија
Македонија

Мицкоски: Архиепископот Стефан и Синодот ја имаат мојата недвосмислена поддршка

А1он
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вели дека лично, Архиепископот Стефан ја има неговата недвосмислена поддршка за секој чекор кој што го презема, исто како и
Македонија

ВИДЕО: Архиепискотот Стефан се надева на нова добра вест за македонската црква наскоро

А1он
Поглаварите на СПЦ и на МПЦ-ОА денеска во храмот „Свети Сава“ одржаа заедничката богослужба во присуство на владиците од двете цркви. Раната која более цели