mpc

Македонија

Патријархот Порфириј со делегација на СПЦ во посета на Македонија

А1он
„Одговарајќи со радост на поканата на Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г. Стефан, Неговата Светост Патријархот српски г. Порфириј со свештеничка придружба ќе престојува
Македонија

Српскиот патријарх Порфириј во посета на МПЦ на 23 и 24 мај

А1он
Делегација на Српската Православна Црква предводена од Неговата Светост, Српскиот Патријарх г. г. Порфириј ќе претстојува во посета на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија
Македонија

Мицкоски: Архиепископот Стефан и Синодот ја имаат мојата недвосмислена поддршка

А1он
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вели дека лично, Архиепископот Стефан ја има неговата недвосмислена поддршка за секој чекор кој што го презема, исто како и
Македонија

ВИДЕО: Архиепискотот Стефан се надева на нова добра вест за македонската црква наскоро

А1он
Поглаварите на СПЦ и на МПЦ-ОА денеска во храмот „Свети Сава“ одржаа заедничката богослужба во присуство на владиците од двете цркви. Раната која более цели
Македонија

ВИДЕО: Заедничка литургија на македонската и на српската црква во храмот Свети Сава

А1он
Литургијата на помирување, која ја служат српскиот патријарх Порфириј и архиепископот Охридски и Македонски Стефан со архиепископите на двете цркви, се одржа во храмот Свети
Македонија

Литургија за помирување на македонската и на српската православна црква

А1он
Поглаварот на Српската православна црква Порфириј доцна синоќа го пречека македонскиот – господин господин Стефан и тројца највозрасни митрополити. Тие денеска во Белград ќе одржат
Македонија

Заедничка литургија на поглаварите на македонската и на српската црква в четврток во Белград

А1он
Поглаварот на МПЦ – ОА архиепископот г.г. Стефан и поглаварот на Српската православна црква патријархот Порфириј в четврток во хрaмот Свети Сава во Белград ќе
Македонија

Москва ја поддржа одлуката на СПЦ да ја призне МПЦ

А1он
Руската православна црква ја поздравува одлуката на Српската црква да го обнови канонското општење со Македонската црква. „Руската православна црква ја поздравува одлуката на Српската
Македонија

СПЦ го одобри канонското единство со МПЦ-ОА

А1он
Соборот на СПЦ денеска го одобри канонското единство на СПЦ со Македонската православна црква, односно Охридска архиепископија, пренесуваат српските медиуми. Со тоа е решен спорот,
Македонија

Саборот на СПЦ ќе ја признае македонската црква најавуваат српските медиуми

А1он
Соборот на СПЦ треба официјално да ја потврди одлуката на вселенскиот патријарх Вартоломеј за признавање на автономната Охридска архиепископија наместо досега непризнатата т.н. Македонската Православна