zakon za rodova ednakvost

Македонија

ИВЗ е против законите за родова еднаквост и за матична евиденција

А1он
Исламската верска заедница соопшти дека е против донесување на законите за родова еднаквост и за матична евиденција и оти нејзиниот став во однос на спорните
Македонија

(ВИДЕО) МПЦ–ОА со повик пред собирот: Останете смирени и не потпаѓајте на никакви провокации

А1он
Ние изразуваме протест единствено против содржината на законите за матична евиденција и родова еднаквост, не протестираме против никој друг, вели Викарниот Епископ Стобиски г.Јаков во
Македонија

Тренчевска: Законот за родова еднаквост не е исто што и Законот за матична евиденција, секој има право на протест

А1он
Законот за родова еднаквост не е исто што и Законот за матична евиденција. Законот за матична евиденција го третира родовиот идентитет, односно можноста на трансродово
Македонија

Сенароден собир на МПЦ – ОА против законите за родова еднаквост и за матична евиденција

А1он
Македонската православна црква – Охридска архиепископија денеска организира сенароден собир во знак на протест поради односот на власта кон нивното барање за повлекување од собраниска
Македонија

Владиката Давид прерупредува: Пратениците кои ќе кренат рака „за“ може да бидат лишени од крштевки, венчавки, погреби и богослужби

А1он
Доколку одредени пратеници во Собранието го изгласаат скандалозниот закон за родова еднаквост, сите ќе бидеме должни да го почитуваме. Истовремено, заради споменатата секуларност, црквата има
Македонија

(ВИДЕО) Поповска: Законот за родова еднаквост посегнува по децата преку модерно сексуално образование

А1он
Лилјана Поповска, активистка за правата на жените вели дека предлог законот за родова еднаквост има седум контраверзи меѓу кои е и можноста за промена на
Македонија

Отец Пимен: Знаат ли невладините дека никој не им дал право да и забранат на црквата да има свој став

А1он
За Законот за родова еднаквост и за матична евиденција се јави и Отец Пимен. -И така. Демократијата ете за сѐ имала решение. Маргинализиран си. Отвораш
Македонија

Џафери: Нема да ги гласам законите за матична евиденција и за родова еднаквост, тоа е последното што треба да се направи за Европа

А1он
Собранието на Република Северна Македонија во секој момент е подготвено да ја почне постапката за уставни измени, изјави денеска претседателот на Парламентот Талат Џафери на
Македонија

Законот за матична евиденција не треба да биде донесен во предложената форма реши Извршниот одбор на СДСМ

А1он
Законот за матична евиденција не треба да биде донесен во оваа форма, a консултативниот процесот за Законот за родова еднаквост да прдолжи, ова се заклучоците
Видео Македонија

(ВИДЕО) Пред собирот во четврток: Скандалозно е маж да станува жена и само со изјава да менува пол, со закон насилно ни го менуваат општеството

А1он
Инаетливото туркање на Законите за родова еднаквост и за матична евиденција по секоја цена од страна на владата, навистина не загрижува и не тера да