rodova ednakvost

Македонија

ВМРО-НП: Неприфатливо донесувањето на законите за матична евиденција и родова еднаквост

А1он
ВМРО-Народна партија упатува целосна јасна и недвосмислена поддршка на Македонската православна црква – Охридска архиепископија по однос на прашањето за предлог Законите за матична евиденција
Македонија

(ВИДЕО) Академик Ќулавкова: Се загрозуваат правата на жената

А1он
Македонската православна црква – Охридска архиепископија денеска организира сенароден собир во знак на протест поради односот на власта кон нивното барање за повлекување од собраниска
Македонија

Г.г Стефан: Собрани сме да им кажеме ДА на животот и на светоста на семејството оформено од еден маж и една жена

А1он
Еве не, чедата на МПЦ, собрани заедно со претставници на сите цркви и верски заедници за да им кажеме ДА на животот и на светоста
Македонија

(ВИДЕО) Поглаварот Стефан: Жената ја изедначуваат со мажи кои никогаш нема да бидат жени

А1он
Пред соборниот храм „Св. Климент Охридски“ во Скопје вечерва се одржува сенароден собир против законите за родова еднаквост и за матична евиденција, во организација на
Македонија

Синодот на МПЦ, граѓани и видни гости на протест пред Соборниот храм во Скопје

А1он
Илјадниците граѓани се собраа на денешниот протест во Соборниот храм во Скопје кој го организира МПЦ-ОА. Протестот е во знак против предлог-законите за родова еднаквост
Македонија

Тренчевска: Северна Македонија е за унапредување на родовата еднаквост и еднаквите можности

А1он
Министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска заедно со директорот на Државен завод за статистика на Република Северна Македонија, Апостол Симовски, Амбасадорката на Шведска
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Семејството како заедница на еден маж и една жена е природна форма

А1он
Законот за родова еднаквост не е влезен во собраниска процедура и сега не би можеле да коментираме полуинформации, рече портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски, одговарајќи
Спорт

ОКСМ ја презентира програмата за 2022 година, цели – Надминување на родовиот јаз и едукација за родовата еднаквост во спортот

А1он
Надминување на родовиот јаз, подигање на свеста и едукација за родовата еднаквост,се дел од најважните цели на програмата и планот за работа за 2022 година
Македонија

Платформа за родова еднаквост: Медикаментозниот абортус да биде достапна здравствена услуга и во болниците во другите градови

А1он
Членките на Платформата за родова еднаквост бараат медикаментозниот абортус освен на Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство, да биде достапна здравствена услуга и во болниците
Македонија

МТСП: Повеќе од 400 поими и нивните дефиниции од терминологијата за родова еднаквост достапни и на македонски јазик

А1он
Од денеска на македонските граѓани им се достапни повеќе од 400 поими и нивните дефиниции од терминологијата за родова еднаквост. Европскиот институт за родова еднаквост