rodova ednakvost

Македонија

Заев: Отворено делуваме за поголема родова рамноправност – жените денеска се повеќе раководат со високи позиции

А1он
Улогата на жените во сите сфери на македонското општеството е значајна и важна. Нивната активна улога во креирањето и реализирањето на важните стратешки политички прашања
Македонија

Отворено писмо на Платформа за родова еднаквост: Политичките партии да покажат заложба за родова еднаквост во пракса

А1он
Платформата за родова еднаквост, која е составена од 27 невладини организации, преку отворено писмо ги повикува подносителите на листите на кандидат(к)и за Локалните избори 2021
Македонија

МОН во одбрана на родовата еднаквост во образованието: Децата ќе учат за своите чувства и заштитата од насилство

А1он
Реформите во основното образование се насочени кон зголемување на аналитичкото и критичкото размислување со што учениците полесно ќе може да направат разлика за тоа што
Македонија

Шахпаска: Борбата за родова еднаквост продолжува и нема да престане​ до исполнување на целта

А1он
Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска денеска учествуваше на онлајн состанок со кој се означи почетокот на неколкудневните обуки кои имаат за цел
Македонија

Платформата за родова еднаквост повторно на марш на 8 март, очекуваат конкретни резултати и кривичен прогон за сторителите од случајот „Јавна соба“

А1он
Платформата за родова еднаквост, мрежа од здруженија кои работат на унапредување на родовата еднаквост и организатори на протестите за случајот „Јавна соба“, денеска на прес-конференција
Uncategorized Македонија

Платформа за родова еднаквост: Абортусот е неопходна здравствна услуга и во време на пандемија

А1он
Платформата за родова еднаквост бара Министерството за здравство да ги усвои медицинските протоколи за примена на медикаментозниот абортус, да осигури достапност на лековите за медикаментозен
Македонија

Прва тужба поради родова дискриминација во спортот во земјава

А1он
Пред Основниот граѓански суд Скопје денеска треба да се одржи прво рочиште по тужбата против Боречката федерација по основ на „забрана на дискриминација врз основа
Македонија

(ВИДЕО) Шекеринска: Порака до сите, СТОП за насилството врз жените!

А1он
Заменик претседателката на СДСМ Радмила Шекеринска денес од родното село на својата баба – Кичиница во мавровско, испрати порака до сите жени во државата. „Најважните
Македонија

Истражување: Само шест проценти од директорите во јавните претпријатија се жени

А1он
Според анализата на Институтот за демократија, со јавните претпријатија во нашата држава најчесто управуваат мажи, при што само шест проценти од директорите се жени. –