mtsp

Македонија

ВИДЕО: Се уште неизвесно кога граѓаните ќе може да докупат стаж за пензија

Закон за докуп на стаж е процес којшто ќе трае, а ние ќе го исполниме предизборното ветување до нашите граѓани, уверува министерката за труд и
Македонија

Усвоен Оперативниот план за вработување за 2021 година со четири пати поголем буџет од лани

А1он
Економско-социјалниот совет на денешната седница, со која претседаваше министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска, го усвои новиот Оперативен план за активни мерки и
Македонија

ВИДЕО: Отворена нова градинка во Новаци, Шахпаска соопшти дека годинава се градат 15 низ државата

А1он
Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска и градоначалникот на Новаци Љубе Кузманоски пуштија во употреба нова детска градинка во оваа општина. Шахпаска истакна
Македонија

МТСП: Исплата на правата од социјална, детска и цивилна заштита

А1он
Министерството за труд и социјална политика информира дека од 5 јануари започнува исплатата на паричните права од социјална заштита, заштита на децата и цивилна заштита
Македонија

(ВИДЕО) Шахпаска: Ако продолжи корона кризата, догодина се очекува во системот за социјална заштита да влезат уште 6.000 семејства

А1он
Оние самохрани родители што не успеаjа да аплицираат за поддршката од 6.000 денари, Владата ќе размислува да ги опфати во следниот период, со некоја нова
Македонија

Прва мобилна апликација за помош и поддршка на жртвите на насилство „Биди безбедна”

А1он
Министерството за труд и социјална политика заедно со УНДП ја креираа првата мобилна апликација за помош и поддршка на жртвите на насилство ,,Биди безбедна”, достапна на
Македонија

(ВИДЕО) Шахпаска: За нас сите граѓани се исти и секој има право да се определи како се чувствува

А1он
Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска денеска учествуваше на онлајн настан како дел од завршната конференција во рамки на проектот „Сексуална ориентација и
Економија

Шахпаска: Недела треба да биде неработен ден за најголемиот дел работници

А1он
Дебатата што се одвиваше изминатиот период навистина беше опсежна и дава значаен придонес во подготовката на конечното законско решение, преку кое ќе се овозможи денот
Македонија

(ВИДЕО) Шахпаска: Децата во Лозово добиваат исти услови како децата во големите градови

А1он
Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска денеска присуствуваше на отворањето на новата детска градинка „Срцко“ во Општина Лозово. Таа изрази големо задоволство што
Македонија

Шахпаска – Јовановска: ПИОМ работи на побрзо и поефикасно решавање на предметите за оценка на работната способност

А1он
Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска денеска имаше средба со в.д. директорката на Фондот за пензиско и инвалидско осигурување на Република Северна Македонија