МТСП: Си заминува стручниот кадар од Центрите за социјална работа

Од:

Министерот за труд и социјална политика во техничката Влада, Ѓоко Велковски денeска остварил работна средба со раководствата на сите Центри за социјална работа во државава, со цел да се исклучат сите можности за злоупотреба на системот во изборниот процес.

– Овие центри се првата карика во системот на социјална и детска заштита и доколку тиe не функционираат, системот се распаѓа. На средбата со директорите беа изнесени проблемите со заминување на кадар односно стручните работници кои треба да помагаат на граѓаните во социјален ризик давале откази од Центрите за социјална работа заради лошите услови за работа и лошите реформи кои се случија изминатите шест години. Вработените велат дека неиздржливо е да се работи во распаднат систем, се наведува во соопштението од Министерството за труд и социјална политика.

Од МТСП им порачуваат на вработените во Центрите во наредниот период да ги извршуваат работните задачи на најпрофесионално ниво и да не потпаѓаат под притисоци.

– Ветив дека системот на социјална заштита ќе претрпи целосен ремонт за да граѓаните и вработените како нивен сервис го добијат вистинското место во ова општество, истакнал Велковски.

Во соопштението од МТСП е наведено дека во државата има 30 Центри за социјална работа, односно во секое поголемо населено место.

Би можело да ве интересира

Велковски: Буџетот на МТСП оштетен над 2,5 милиони евра

Нема веќе предвремена исплата, пензиите како пред пандемијата

Катерина Ѓуровски

МТСП: Пензискиот фонд е стабилен, да не се креира страв кај пензионерите

МТСП: Социјалните партнери постигнаа значителен напредок во преговорите за раст на платите во јавен сектор

МТСП: Во тек е исплата на образовниот додаток за трет мерен период за учебната 2022/2023 година

Ана Ололовска

Стефковски: Тренчевска ја врати разрешената директорка

Ана Ололовска