Стефковски: Тренчевска ја врати разрешената директорка

Од:

Попладнево во објава на својата официјална страна на фејсбук, градоначалникот на општина Гази Баба Бобан Стефковски информираше за тоа дека Министерката за труд и социјална политика ја вратила разрешената директорка на ЈУДГ Детска радост на чело на градинката.

Во објавата, Стефковски напиша:

„Доцна попладнево пред крајот на работното време во општина Гази Баба пристигна Одлуката со која Министерката за труд и социјална политика ни ги одзема надлежностите над градинката Детска радост во Автокоманда.

Но она што загрижува е Одлуката на Министерката да ја врати разрешената директорка на чело на градинката, што е директна заштита на незаконско работење утврдено со ревизорски извештај.

Состојбата е загрижувачка и за таа цел закажувам прес конференција, утре 27.05.2023 година (сабота) со почеток во 11:00 часот во просториите на општина Гази Баба“, напиша Стефковски.

Би можело да ве интересира

„Ние ќе купуваме сапун за децата, а директорката троши на бајадери“: Родителите бесни што Тренчевска ја врати Петровска на функција во градинката „Детска радост“

Орце Костов

Реакција на ОО Гази Баба ЛДП: Повикуваме на одговорност, недозволиво е приватизирање на општинта

Ана Ололовска

МТСП: Во тек е исплата на образовниот додаток за трет мерен период за учебната 2022/2023 година

Ана Ололовска

Стефковски: Скандал – Преку медиумите дознав дека ни се одземени надлежностите за градинката

Ана Ололовска

МТСП: Погрешен е пристапот за добивање на ситни политички поени на грбот на децата

Ана Ололовска

Стефковски: Вработените во МТСП се под голем политички притисок

Ана Ололовска