penzioneri

Економија

Пензионерите бараат нов Закон за пензиите со кој минималната пензија ќе изнесува 70 отсто од минималната плата

А1он
Пензионерите кои протестираа и бараа линеарно зголемување на пензиите по 5.000 денари денеска на средбата во Свети Николе го презентираа нивниот предлог Закон со кој
Македонија

Велковски: Срамота е да се каже дека пет отсто е зголемување на пензиите

А1он
Пет процентни поени на пензиите не претставува покачување, туку усогласување на трошоците за живот за сите приматели на пензии во Македонија, вели техничкиот министер за
Македонија

Ковачевски: Повеќе за сите е мерката за поддршка на пензионерите до 15.000 денари за 5 месеци

А1он
Со последниот, 9-ти пакет антикризни мерки, нови 662 милиони евра насочуваме кон граѓаните. Повеќе за сите се и мерките за поддршка на 187.000 пензионери со
Економија

СДСМ: Антикризните мерки од 662 милиони евра опфаќаат 187.000 пензионери

А1он
Новиот деветти пакет антикризни мерки, креиран од Владата предводена од СДСМ, во вредност од 662 милиони евра содржи 26 мерки за социјална сигурност, за надминување
Економија

Антикризни мерки: Учениците ќе добиваат од 1.200 до 1.800 денари месечно, по 3.000 денари за пензионерите со ниски пензии

Орце Костов
Владата донесе деветти пакет антикризни мерки во вредност од 662 милиони евра кој е наменет за компаниите и ранливите категории на граѓани. – Со оваа
Македонија

Во Кавадарци бесплатниот превоз за пензионери ќе стартува од јануари

Орце Костов
Бесплатниот превоз за пензионери во Кавадарци ќе стартува од јануари месец наредната година, информираа денеска од кабинетот на кавадаречкиот градоначалник Митко Јанчев. Потсетија дека одлуката
Македонија

Тренчевска: Со новиот пакет антикризни мерки ќе бидат опфатени и пензионерите со најниска пензија

А1он
Следната недела или најдоцна до крајот на месецов Владата ќе усвои пакет на антикризни мерки наменет за повеќе целни групи, меѓу кои и за пензионерите
Македонија

Пензионерите пред американската амбасада и пред Владата бараа линеарно зголемување

А1он
Пензионери од целата држава денеска се собраа на протест со кој бараат линеарно покачување на пензиите од 5.000 денари како и минимална пензија од 20
Македонија

Прилепските пензионери протестираат со блокада на улици

А1он
Прилепските пензионери денеска излегоа на протест со блокада на една од поголемите сообраќајници во центарот на Прилеп, повторувајќи ги барањата за линеарно, а не процентуално
Македонија

Пензионери го блокираа излезот на Неготино откај Гевгелија

А1он
Пензионери го блокираа денеска излезот на Неготино откај Гевгелија, бараат пензионерски права, најниската пензија да биде најмалку 20 илјади денари, линеарното покачување да е по