penzioneri

Свет

Словенечката владејачка Партија на пензионерите бара од својата претседателка да поднесе оставка

А1он
Сите пратеници од Демократската партија на пензионери (ДЕСУС), една од четирите партии во Владата на словенечкиот премиер Јанез Јанша, денеска ја повикаа претседателката на својата
Македонија

Сојузот на здруженија на пензионери ќе отвори телефонска линија за пенионерски прашања

А1он
Сојузот на здруженија на пензионерите на Македонија ги информира пензионерите дека од 4 август ќе почне да функционира отворена телефонска линија за пензионерите „Ало, пензионерски
Македонија

Спасовски на средба со пензионерите во Бутел, најави нова повисока минимална пензија

А1он
Носителот на листа во ИЕ 2, Оливер Спасовски, попладнево има средби со граѓани во скопската општина Бутел. На средбата со пензионери, тој зборуваше за растот
Македонија

СЗПМ: Пензионерите да ги почитуваат мерките, автобускиот превоз да се користи само кога е неопходно

А1он
Сојузот на здруженија на пензиoнерите на Македонија (СЗПМ) денеска испрати апел до пензионерите доследно да ги почитуваат мерките за носење на маски и одржување на
Македонија

Народната банка со препораки околу исплатата на априлската пензија

А1он
Народната банка апелира до пензионерите кои имаат дебитни картички и кои веќе од утре ќе може да ја подигнат пензијата, да ја користат картичката за
Македонија

Над 320 илјади пензионери ќе добијат пензија една недела порано, исплатата ќе се врши етапно

А1он
Исплатата на априлските пензии почнува од утре. За да се овозможи поголема заштита на пензионерите во услови на опасност од коронавирусот КОВИД-19, пензиите ќе бидат
Економија

Се бара начин како да се исплатат пензиите на пензионерите кои сакаат готовина

А1он
Банките почна консулатации со Владата за тоа како да се изврши исплатата на пензиите по новонастанатата ситуација со коронавирусот. -Од понеделник влегуваме во последната недела
Македонија

Шкријељ: Секој пензионер за една година ќе добие дополнителни 9.000 денари на сметка

А1он
Санела Шкријељ членка на Комисијата за труд и социјална политика на СДСМ и градоначалникот Драган Анастасов вечерва се сретнаа со пензионерите од Пробиштип со кои
Македонија

(ВИДЕО) Царовска и Шкријељ во Гевгелија: Продолжуваме да го јакнеме стандардот на повозрасните

А1он
Царовска и Шкриељ денеска се сретнаа со пензионерите во Гевгелија со кои разговараа за актуелните прашања поврзани со повозрасните граѓани како и за исплатеното зголемување