ministerstvo za trud i socijalna politika

Македонија

Стоилковски: Дали Филев, наркодилер, алкохолизиран насилник, е вратен за директор зашто и е потребен на Тренчевска за изборен поткуп

А1он
Бесрамно, СДС го враќа на работа директорот на меѓуопштински ЦСР Радовиш, Александар Филев од СДС, откако беше разрешен затоа што е фатен во трговија со
Македонија

Тренчевска: Разрешување на директори со еднострана одлука во време на избори е незаконски акт

А1он
Дополнителната заменичка министерка за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска по забележување на неправилности во работата на техничкиот министер за труд и социјална политика поднесе
Македонија

Стоилковски: Директор на центар за социјални работи, кадар на Тренчевска во Радовиш, приведен за трговија со дрога

А1он
На крими-скандалите на СДС им нема крај. Директор од СДС, пулен на Јована Тренчевска, прв човек на институција за социјални работи во Радовиш, е фатен
Македонија

Тренчевска: Повторно популизам и невистини од кабинетот на техничкиот министер

А1он
По изјавата на техничкиот министер од ДПМНЕ за состојбата во ЈОУ Дом за стари лица “Зафир Сајто” во Куманово, се прашуваме дали министерот побарал информации
Македонија

Вработените во градинките ќе добијат цели плати за периодот на штрајкот

А1он
Вработените во градинките ќе добијат цели плати за перидот на штрајк соопштија денеска лидерот на СОНК Јаким Неделков и министерката за труд и социјална работа
Македонија

Штрајк има, но градинките ги згрижуваат децата објави Министерството за труд и социјална политика

А1он
Министерството за труд и социјална политика, ја известува јавноста дека утрово започна најавениот штрајк во јавните предучилишни установи за деца- детски градинки. Од вкупно 75
Македонија

За време на штрајкот градинките ќе работат, децата ќе бидат згрижени велат од МТСП

А1он
Во согласност со Конвенцијата за правата на детето, одредбите во Уставот на Република Северна Македонија и Законот за заштита на децата на Република Северна Македонија,
Економија

ССМ бара ресорот труд и социјална политика да го води човек кој знае како се води социјалниот дијалог

А1он
Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) бара од мандатарот Димитар Ковачевски Министерството за труд и социјална политика (МТСП) да го води човек кој, како што
Македонија

(ВИДЕО) Шахпаска за неработната недела: Неважно е дали една кожена јакна ќе ја купите во сабота или во недела

Ана Василевска
Навиките за пазарување треба да се променат и неважно е дали некој ќе пазарува во сабота или некој друг ден и неработната недела нема да
Македонија

Приоритет во градинките ќе имаат деца на самохрани родител или на двајца родители кои мораат да одат на работа

А1он
Министерството за труд и социјална политика информира дека на денешниот состанок со Комисијата за заразни болести и претставници на Министерството за здравство било одлучено да