piom

Економија

Државниот завод за ревизија го објави конечниот извештај за регуларност на Фондот за пензиско и инвалидско осигурување на С. Македонија за 2019 година

А1он
Државниот завод за ревизија изврши ревизија на финансиските извештаи заедно со ревизија на усогласеност на Фондот на пензиско и инвалидско осигурување на Северна Македонија за
Македонија

Пензионерка сакала да тепа двајца вработени во ПИОМ

А1он
76-годишна жена вчера околу пладне физички нападнала двајца вработени во Фондот за пензиско и инвалидско осигурување, во близина на седиштето на ПИОМ во скопската населба
Македонија

Шахпаска – Јовановска: ПИОМ работи на побрзо и поефикасно решавање на предметите за оценка на работната способност

А1он
Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска денеска имаше средба со в.д. директорката на Фондот за пензиско и инвалидско осигурување на Република Северна Македонија
Македонија

Билјана Јовановска в.д. директорка на ПИОМ, Фатон Ахмети привремено на чело на Фондот за здравство

А1он
На својата 15-та седница, Владата донесе одлуки за именување директори, в.д. директори и членови на управни одбори на повеќе јавни претпријатија и акционерски друштва во
Економија

(ВИДЕО) Царовска: Со јануарската пензија сите пензионери ќе добијат зголемување од 722 денари

А1он
Со исплатата на јануарската пензија, во месец февруари, ќе имаме зголемување од 722 денари на сите пензии во нашата држава. Како што расте економијата и
Економија

(АНАЛИЗА) На 1,8 вработени – 1 пензионер: Како се исплаќале пензии, а како се полнела касата на ПИОМ!

А1он
Приходите од неплатениот придонес од ПИО секоја година се намалува, буџетските трансфери за покривање на „дупката“ во државнит Фонд за пензиско осигурување се зголемуваат. Слабости
Економија

СДСМ: Со чесни политики покажавме дека пензиите може да растат, а дупката во буџетот на ПИОМ да опаѓа

А1он
„Одговорните политики на СДСМ и спроведените реформи, овозможија со домаќинско и чесно работење да се намали дефицитот во Фондот за пензиско и инвалидско осигурување. За
Македонија

Никој нема да одговара за аферата со пензиите и директорите на ДУИ

Васко Маглешов
Скопското обвинителство по спроведените истражни дејствија, донело одлука да ја затвори предистрагата за неуплаќаните средства кај пензионерите во вториот пензиски столб, дознава „А1 он“. Од
Македонија

Царовска не посочила конкретен сторител пред обвинителството за неисплаќаните пензии

А1он
Скопското обвинителство информира дека во врска со кривичната пријава поднесена против непознат сторител за кривично дело злоупотреба на службена положба и овластување од член 353