piom

Македонија

Обвинителството ја повика министерката Царовска за кривичната пријава со пензиите во ФПИОМ

А1он
Скопското јавно обвинителство ја повика министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска в петок на 8 февруари да даде исказ за кривичната пријава која
Економија

СДСМ: За скандалот со неправилностите во распределбата на придонесите за пензиите одговороност мора да има

А1он
„Секој инволвиран во скандалот што го откри Министерството за труд и социјална политика и министерката Царовска мора да понесе одговорност. За тоа какви злоупотреби се
Економија

Групата ЦИВИТАКС бара одговорност за злоупотребите со вториот пензиски фонд

А1он
Министерството за труд и социјална политика објави дека до Јавното обвинителство поднело кривична пријава против непознат сторител во врска со наодот дека на 12.000 лица
Македонија

Османи: Извинување или тужби за лажните вести за ПИОМ

А1он
Вицепремиерот Бујар Османи денеска најави дека за сите политичари, политички партии и медиуми кои вчера ја инволвираа ДУИ во, како што рече „лажна вест“ за
Видео Македонија

(ВИДЕО) Царовска: Започна уплатата од државата кон приватните друштва за првите 4.926 оштетени осигуреници

А1он
Денеска започна првата уплата од државата кон двете приватни пензиски друштва за оштетените осигуреници на кои со години не им биле плаќани придонеси во вториот
Економија

Царовска на средба со директорите на приватните пензиски друштва, на ПИОМ и на МАПАС

А1он
Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска денеска во просториите на Министерството ќе одржи работна средба со директорите на приватните пензиски друштва, КБ Прво
Економија

ПИОМ ги објасни причините за нераспределените осигуреници во вториот столб

А1он
Фондот на пензиско и инвалидско осигурување денеска преку соопштение наведе причини поради кои, како што вели, не се распределени осигуреници во вториот пензиски столб. Со
Македонија

МТСП до Обвинителството достави кривична пријава со документи од анализата на пензискиот систем

А1он
Министерството за труд и социјална политика денеска до Основното Јавно обвинителство доставува кривична пријава против непознат сторител и сите документи од анализата на пензискиот систем