krivicna

Македонија

МВР: Поднесени две кривични пријави против полицаец од Гевгелија

А1он
Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди при МВР до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, поднесе кривична пријава
Македонија

Уште една кривична за Максим Димитриевски: „Притисоците продолжуваат, но тоа нема да ме обесхрабри“

Анита Петровска Рајковиќ
Поднесено ново обвинение за претседателскиот кандидат и лидер на ЗНАМ, Максим Димитриевски. Димитриевски е повикан во судот за кривично дело „Неизвршување на судска одлука“. Засега
Македонија

Кривична за родители кои им овозможиле на нивните малолетни деца да живеат вонбрачно

А1он
Надворешната канцеларија за криминалистички работи Берово поднесе две кривични пријави против Н.Ф.(38) и С.Ф.(34), двајцата од Пехчево и В.Т.(54) од Кочани поради постоење основи на
Македонија

Си оградил државно земјиште на Бит Пазар и си наплаќал паркинг – доби кривична

62 годишен скопјанец и неговат фирма добија кривична пријава за узурпација на недвижности. Си оградиле туѓо земјиште кое се наоѓало кај поликлиниката Бит Пазар и
Македонија

Кривична за тројца полицајци – дозволиле да застари дисциплинската против колега осомничен за кражба на културно наследство

Тројца полициски службеници добија кривична од МВР, за несовесно работење. Според пријавата трите лица дозволиле да застари дисциплинската постапка против колега, кој бил осомничен за
Свет

Кривична за поранешен градоначалник на Свети Николе

А1он
Надворешната канцеларија за криминалистички работи Свети Николе поднесе кривична пријава против поранешниот градоначалник на Свети Николе, С.В.(53), осомничен за кривично дело „злоупотреба на службената положба
Македонија

Кривични за комадир од Радовиш, заменик началник од Струмица – дозволиле да застари дело на колега

А1он
Кривична пријава против тројца членови на дисциплинска комисија од СВР Струмица, поради настанување на застареност во водење дисциплинска постапка. Кривичната е поднесена по инцијатива на
Македонија

Кривична за екс директор на ПИОМ Тетово – вработувал и давал плата на лица кои не ни доаѓале на работа

Екс директор на ПИОМ Тетово заработи кривична пријава. Според информациите тој ангажирал 6 лица и им давал плата иако лицата не ги извршувале работите поради
Македонија

Кривична пријава за несовесно работење во службата против двајца членови на комисија во МЗШВ

А1он
Единицата за финансиски криминал при Секторот за криминалистички истраги во Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал до Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал
Македонија

Кривична за сопственикот на свињарската фарма каде еден работник почина, а друг здоби оштетувања на мозокот

Државниот инспекторат за труд ќе поднесе кривична пријава до надлежното јавно обвинителство за сопственикот на свињарската фирма во светиниколското село Амзабегово, каде на 8 јануари