krivicna

Македонија

Кривични пријави за две скопјанки и приватна градинка, не постапувале според здравствените прописи во епидемија

А1он
СВР Скопје – ЕВР Карпош ќе поднесе кривична пријава против Т.И. и Е.Н., двете од Скопје и против приватна детска градина лоцирана во кругот на
Македонија

Дваесет и тригодишна кавадарчанка се сомничи за кривично дело „повреда на тајноста на гласање“

А1он
Дваесет и тригодишна кавадарчанка се сомничи за кривично дело „повреда на тајноста на гласање“, информираше денеска Верољуб Додевски, портпарол на СВР Велес. -Во Одделението за
Македонија

Обвинение за противправно лишување од слобода на државјанка на Италија​

А1он
Основното јавно обвинителство Охрид поднесе обвинение против две лица, на возраст од 19 и 20 години, за кои постои основано сомнение дека сториле кривично дело
Македонија

Жител на село Туин ширел омраза кон полицијата, ќе одговара кривично

А1он
Поради постоење основи на сомнение за сторени казнени дела „злоупотреба на лични податоци“, и „ширење на расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем“,
Македонија

(ВИДЕО) Чулев: Кривична пријава против директорот на „Еурокомпозит“, Златко Гроароски, за злоупотреба на службената положба

А1он
Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев информираше дека за време на денешната работна посета на полициската станица во Прилеп се раговарало и бил информиран за
Македонија

Кривична за полицаец од ГП Табановце кој пуштил малолетник без документи и ПСР тест

А1он
Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди при МВР до ОЈО за ГОКК-Одделение за истражување и гонење кривични дела сторени од лице со
Македонија

Скопјанец обвинет за недозволено поседување оружје

А1он
Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против 24-годишен скопјанец, за кривично дело – Недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи. -Обвинетиот,
Македонија

Скопјанец осуден за загрозување на сигурноста

А1он
Постапувајќи по обвинителен предлог поднесен од Основното јавно обвинителство Скопје, Основниот кривичен суд Скопје донесе првостепена пресуда со која обвинетиот Д.Д. е прогласен за виновен
Македонија

Скопјанец осомничен за недозволено поседување оружје и муниција

А1он
Основното јавно обвинителство Скопје денеска донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кривично дело – Неовластено изработување, држење, посредување и трговија до
Македонија

Кривична пријава против полициски службеник за злоупотреба на службена положба

А1он
Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди при МВР, до Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција поднесе кривична пријава против