ahv

Македонија

Агенција за храна му одговори на ВМРО: Од 117 службени возила регистрирани се 79, во тек е избор на осигурителна компанија

Орце Костов
Политикантски и тенденциозни се последните обвинувања на Цветан Трипуновски од ВМРО – ДПМНЕ дека во прашање е доведено спроведувањето на инспекциските контроли на Агенцијата за
Видео Македонија СКЕН

(ВИДЕО) Внимавајте: Напивка за слабеење, суплементи за црниот дроб, млеко, чоколади – повлечени како небезбедни

Анита Петровска Рајковиќ
Млеко „милкано“, виршли „вуди“, сок од јаболко „хип“, сладоледи од познати брендови, киндер-производи, чоколади „твикс“, биоѓумбир во прав, сируп KIDZ OMEGA LIQID – ова е
Економија

Агенција за храна: Од пазарот се повлекува небезбедна серија од млекото „Милкано“

А1он
Врз основа на добиен позитивен резултат за присуство на афлатоксин М1 над максимално дозволени концентрации во млеко од брендот „Милкано“ увезено од Босна и Херцеговина,
Македонија

Државата не ја заузда болеста, африканска чума кај свињите се рашири од Делчево до Липково

Несовесни одгледувачи ја шират болеста, пцовисаните свињи ги оставаат на депонии место да ги пријават, алармира Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) во изјава за
Македонија

АХВ нареди итно повлекување на виршлите „Wudy“, пронајдена бактеријата листерија моноцитогенес

А1он
Врз основа на добиена нотификација за пласиран небезбеден производ на пазарот – виршли од брендот Wudy, кај кои вo земја членка на ЕУ, било утврдено
Македонија

Се повлекува од продажба сокот од јаболка „Хип“ поради небезбедна серија

А1он
Се повлекува органскиот био сок од јаболко од брендот ХИПП поради опасност од присуство на туѓо тело, соопшти Агенцијата за храна и ветеринарство. Од таму
Македонија

Поради африканска свинска чума во делчевскиот регион уништени 195 домашни свињи, во опасност се 741 грло

А1он
По појавата на африканска свинска чума во делчевското село Драмче, во радиус од три километри до денеска уништени се вкупно 195 домашни свињи, односно со
Економија

Црна Гора забрани увоз на свињи од Македонија и делови на Србија

А1он
Црногорското Министерство за земјоделство, шумарство и водостопанство објави список на земји од кои е забранет увоз и транзит на пратки на живи домашни и диви
Македонија

Потврден прв случај на Африканска свинска свинска чума во земјава

А1он
Врз основа на добиени лабораториски наоди од Институтот за ветеринарна медицина од 06.01.2022 година, Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) го потврди првиот случај на
Македонија

Бабовски: Не е „во мода“ да имате миленик, туку да имате здравствено-заштитен, вакциниран миленик

А1он
Вакцинирајте ги своите миленици. На глобално ниво, секои девет минути некој умира од беснило или годишно, битката со оваа болест ја губат 70.000 луѓе. Не