ahv

Македонија

Бабовски: Пријавено труење со храна во детско одморалиште во Охрид

Орце Костов
Во детско одморалиште во Охрид пријавено труење со храна, информира директорот на Агенција за храна и ветеринарство Николче Бабовски. – Уништена е повеќе од 200
Македонија

Итно се повлекува млекото „МИЗО 2,8%“: АХВ нареди да не се пие и да се врати од каде што е купено

Орце Костов
Агенцијата за храна и ветеринарство ги информира потрошувачите дека се отповикува следниот производ – УХТ млеко МИЗО 2,8% мм поради несоодветен квалитет и измама на
Македонија

Бабовски: Да не се шират лаги зашто ниту една кривична пријава не може да ја спречи веќе создадената паника во јавноста

А1он
Директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) Николче Бабовски денеска уште еднаш потврди дека се негативни резултатите од анализите за наводно присуство на резидуи
Македонија

„Ми смрди на риба“, „Јастребот на соседот ми ги нападна гулабите’: До Агенцијата за храна и ветеринарство стигнуваат чудни претставки

Орце Костов
Во Одделението за заштита на правата на потрошувачите во Агенцијата за храна и ветеринарство од почетокот на годинава досега се пристигнати 218 претставки, од кои
Македонија

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица тврди ВМРО-ДПМНЕ

А1он
Олово, кадмиум и арсен, тешки метали штетни за човековото здравје се пронајдени во домат и крставица покажуваат новите извештаи на анализа направени од Државната фитосанитарна
Македонија

Трипуновски: Млад кромид и пиперка со пестициди се пуштени во промет, граѓаните јадат небезбедна храна

А1он
„МЗШВ и АХВ свесно пуштиле во промет зеленчук во кое има присуство на пестициди. Ова пред мене се доказите кои што денеска ќе ги презентирам
Македонија

Реакција на АХВ: Докумнетите кои ги покажува Трипуновски се од приватно лице, нема доказ дека мострите се земени од доматите од Албанија

А1он
Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) ги демантира изнесените ставови на денешната прес-конференција на Цветан Трипуновски од ВМРО-ДПМНЕ, на која обвинува дека надлежните државни органи
Македонија

ВИДЕО: Отровен зеленчук е увезен во Македонија од Албанија тврди ВМРО-ДПМНЕ

А1он
До мене стигнаа документи од анализи на Државната фитосанитарна лабораторија при увоз на зеленчук во Македонија од Албанија, од кои се гледа присуство на пестициди
Македонија

АХВ: Млекото и млечните производи се безбедни, бруцелозата се испитува во повеќе фази

А1он
Одговорно тврдиме, безбедносниот систем за млекото и млечните производи не е нарушен. Покрај лабораториските испитувања, во спроведувањето на Годишната наредба за здравствена заштита на животните
Македонија

Пред велигденските празници, АХВ ги засили инспекциските контроли

А1он
По налог на директорот на Агенција за храна и ветеринарство (АХВ) Николче Бабовски, инспекциските служби на АХВ пред велигденските празници спроведуваат засилени инспекциски контроли на