brazil

Свет

ВИДЕО: „Горат“ улиците на Рио де Жанеиро, 25 мртви во борби меѓу полицијата и бандите

А1он
25 луѓе загинале денеска во вооружен напад и престрелка меѓу криминални банди и полицијата во фавелата Жакарезињо во бразилската метропола Рио де Жанеиро, јавија локалните
Свет

Во Бразил повеќе од 400.000 починати од Ковид-19 од почетокот на пандемијата

А1он
Бројот на смртни случаи од Ковид-19 во Бразил од почетокот на пандемијата веќе е над 400.000, соопшти бразилското Министерство за здравство. Во моментов има 401.186
Свет

Во Бразил не дозволија увоз на „Спутник В“

А1он
Здравствениот регулатор на Бразил, Анвиса одби да го одобри барањето на гувернерите за увоз на руската вакцина Спутник В. Одлуката на петчленото раководство на регулаторното
Свет

Привремено укинати летовите помеѓу Франција и Бразил

А1он
Француската Влада денеска соопшти дека до 19 април ги откажува летовите помеѓу Бразил и Франција поради бразилската варијанта на коронавирусот. – Со оглед на здравствената
Свет

Бразил/Ковид-19: Се повеќе помлади од 40 години на интензивна нега

А1он
Кризата предизвикана од пандемијата со Ковид-19 во Бразил, се повеќе ги погодува младите, покажуваат податоците од болниците собрани минатиот месец, според кои повеќето пациенти на
Свет

Индија го мина Бразил по бројот на заразени од коронавирус

А1он
Втората по бројност држава во светот – Индија, деновиве доживеа драматичен раст на случаите на инфицирани со коронавирус, по повеќенеделните верски фестивали, изборни митинзи и
Свет

Бразил е закана за светот, откриени 92 мутации на коронавирусот

А1он
Бразил е на второ место во светот по бројот на смртни случаи од коронавирусот, а домашните експерти предупредуваат дека врвот на сегашниот бран на епидемијата
Свет

Бразил е во „вистински пекол“ со коронавирусот, алармира СЗО

А1он
Светската здравствена организација (СЗО) ја оквалификува ситуацијата со ширењето на коронавирусот во Бразил како „вистински пекол“. Тоа го кажа Брус Ејлард, виш советник на генералниот
Спорт

Бразилски прволигаш бесплатно ќе ги вакцинира своите навивачи

А1он
Раководството на бразилскиот фудбалски прволигаш Атлетико Параненше планира бесплатно да ги вакцинира своите играчи, вработените во клубот, како и навивачите кои редовно плаќаат членарина. Атлетико
Свет

ВИДЕО: „Дајте вакцини, и ние сме приоритетна група“, протестираат бразилски сексуални работнички

А1он
Веќе една недела, сексуалните работнички во бразилскиот град Бело Хоризонте, кои по затворањето на хотелите биле приморани да опслужуваат клиенти на улица, протестираат барајќи повисок