norveska

Спорт

ВИДЕО: Норвешките ракометарки казнети откако одбија да играат во бикини-гаќички на жешкиот бугарски песок

А1он
Светската ракометна асоцијација (ИХФ) парично ја казни норвешката женска репрезентација во ракомет на песок, откако ракометарките одбија да настапат во бикини гаќички на Европското првенство
Свет

Матурските прослави предизвикаа жариште на коронавирусот во Норвешка, 540 луѓе се во карантин

А1он
Најмалку 540 луѓе се наоѓаат во карантин во главниот град на Норвешка, Осло, откако се појавило жариште на инфекцијата по прославата на матурантите, кои во
Свет

Норвешка целосно ја повлече од употреба вакцината на „АстраЗенека“

А1он
Норвешка официјално ја повлече од употреба вакцината на компанијата „АстраЗенека“ против Ковид-19, објави ДПА. Премиерката на државата Ерна Солберг изјави дека одлуката е донесена врз
Економија

Норвешкиот државен Стабилизациски фонд за три месеци заработил скоро 50 милијарди долари

А1он
Норвешкиот Стабилизациски фонд соопшти дека остварил профит од 382 милијарди круни (45,7 милијарди долари) во првиот квартал, пред се поради силниот раст на цената на
Свет

Норвежанец кој ширеше теории дека коронавирусот е обична настинка, почина од Ковид-19

А1он
Норвешкиот поборник на теориите на заговор Ханс Гардер, кој тврдеше дека коронавирусот не е опасен и дека Ковид-19 е обична настинка, починал минатата недела токму
Свет

Норвешка не дозволува фирма од Русија да купи компанија за производство на мотори

А1он
Норвешката министерка за правда Моника Меланд соопшти дека е блокирана продажбата на стратешкиот производител на мотори „Берген енџинс“ (Bergen Engines) на руска компанија поради заштита
Свет

Норвешка ќе ги олабавува строгите закони за поседување и користење дрога

А1он
Норвешка да ги либерализира своите строги закони против рекреативна употреба на дрога, пренасочувајќи го вниманието кон лекување наместо затворската казна или парични казни за оние
Свет

Шведска привремено ги затвора границите со Норвешка

А1он
Шведските власти денеска соопштија дека од полноќ привремено ќе ги затворат границите со Норвешка, во обид да спречат ширење на новата, позаразна мутација на коронавирусот,
Свет

ВИДЕО: Дваесет и три постари лица во Норвешка починале откако ја примиле Фајзер вакцината

А1он
Дваесет и три луѓе во Норвешка починале, неколку дена откако ја примиле првата доза на Фајзер вакцината против Ковид-19. За тринаесет од овие лица, од