norveska

Свет

Норвежанец кој ширеше теории дека коронавирусот е обична настинка, почина од Ковид-19

А1он
Норвешкиот поборник на теориите на заговор Ханс Гардер, кој тврдеше дека коронавирусот не е опасен и дека Ковид-19 е обична настинка, починал минатата недела токму
Свет

Норвешка не дозволува фирма од Русија да купи компанија за производство на мотори

А1он
Норвешката министерка за правда Моника Меланд соопшти дека е блокирана продажбата на стратешкиот производител на мотори „Берген енџинс“ (Bergen Engines) на руска компанија поради заштита
Свет

Норвешка ќе ги олабавува строгите закони за поседување и користење дрога

А1он
Норвешка да ги либерализира своите строги закони против рекреативна употреба на дрога, пренасочувајќи го вниманието кон лекување наместо затворската казна или парични казни за оние
Свет

Шведска привремено ги затвора границите со Норвешка

А1он
Шведските власти денеска соопштија дека од полноќ привремено ќе ги затворат границите со Норвешка, во обид да спречат ширење на новата, позаразна мутација на коронавирусот,
Свет

ВИДЕО: Дваесет и три постари лица во Норвешка починале откако ја примиле Фајзер вакцината

А1он
Дваесет и три луѓе во Норвешка починале, неколку дена откако ја примиле првата доза на Фајзер вакцината против Ковид-19. За тринаесет од овие лица, од
Свет

Во Норвешка лекарите ќе одлучуваат кој треба да ја прими вакцината

А1он
Норвешките власти оставија на лекарите да одлучуваат кој треба да се вакцинира против Ковид-19. Норвешката агенција за лекови вчера соопшти дека вкупно 29 лица имале
Свет

Штитеници на домови за стари лица во Норвешка починале откако ја примиле вакцината на Фајзер

А1он
Норвешката Агенција за лекови соопшти дека две лица кои биле штитеници на старски домови во земјата, починале неколку дена откако ја примиле вакцината на Фајзер/Бионтек
Економија

Норвешка е прва во светот според купени електрични автомобили

А1он
Норвешка минатата година стана прва земја во светот каде електричните автомобили сочинуваат повеќе од 50 отсто од регистрираните нови возила. Податоците ги објави индустриска група.