makron

Свет

Макрон ќе му предложи на Путин „патоказ за смирување на украинската криза“

А1он
За време на разговорите што ќе се реализираат во следните неколку дена францускиот претседател Емануел Макрон ќе му предложи на својот руски колега, Владимир Путин,
Регион

Макрон пред ЕП: Европа не може долго да биде далеку од Западен Балкан

А1он
Францускиот претседател Емануел Макрон во својот говор пред Европскиот парламент во Стразбур каде ги претстави приоритетите на француското претседателство со ЕУ, уште еднаш нагласи дека,
Свет

Макрон во Стразбур ја претставува својата „визија“ за Европа и ЕУ

А1он
Францускиот претседателот, Емануел Макрон, утринава во Стразбур денеска ќе зборува пред европратениците за почетокот на француското претседателство со ЕУ. Тоа ќе биде можност да ги
Свет

Макрон претстави 21 нов проект за странски инвестиции во Франција

А1он
Француското претседателство претстави 21 нов проект за странски инвестициски во земјата со вредност над четири милијарди евра со што, според франциски медиуми, шефот на државата
Свет

Макрон и Путин разговараа за односите НАТО-Русија и за Мали

А1он
Претседателите на Франција и Русија, Емануел Макрон и Владимир Путин денеска разговараа за неодамнешните предлози на Москва за односите со Западот во Европа, како и
Свет

Макрон ја поздрави „конвергенцијата на ставовите“ на првата средба со Шолц

А1он
Париз, 10 декември 2021 (МИА) – Францускиот претседател Емануел Макрон денеска ја поздрави „конвергенцијата на ставовите“ со новиот германски канцелар Олаф Шолц за време на
Uncategorized

Макрон ја испорача визијата за ЕУ, но не и за Франција, на четири месеци пред изборите тој се уште не е кандидат за претседател

А1он
Реформа на Шенген зоната, пакт за миграцијата, одбрана на Европа… Ова се дел од приоритетите на шестмесечното француско претседателство со Советот на ЕУ, на почетокто
Свет

Фон дер Лајен и Макрон му честитаа на Шолц за изборот за нов германски канцелар

А1он
Претседателката на Европската комисија, Германката Урсула фон дер Лајен и францускиот претседател Емануел Макрон му честитаа на новиот германски канцелар Олаф Шолц, откако германскиот парламент
Свет

Макрон и се заблагодари на „драгата Ангела“, по изборот на нов германски канцелар

А1он
Францускиот претседател Емануел Макрон и оддаде почит на Ангела Меркел во видео порака откако нејзиниот наследник Олаф Шолц беше избран за нов канцелар на Германија
Свет

Макрон: Одбраната на владеењето на правото и слободата на медиумите е предизвик за француското претседателство со ЕУ

А1он
Одбраната на владеењето на правото ќе биде еден од водечките предизвици на француското претседателство со ЕУ кое започнува во јануари, изјави претседателот на земјата, Емануел