makron

Регион

Макрон и Шолц ги повикаа Приштина и Белград на нови избори на северот на Косово

А1он
Францускиот претседател Емануел Макрон изјави во Молдавија дека Париз и Берлин денеска апелираа до Србија и Косово што е можно поскоро да организираат нови локални
Свет

Макрон му вети на Зеленски лесни тенкови, оклопни возила, обука на војници…

А1он
Франција вети дека ќе испрати дополнителна воена помош за Украина, вклучително и лесни тенкови и оклопни возила и ќе обезбеди обука за војниците, јавуваат странските
Свет

Шефот на Вагнер му се заканува на Макрон: Ќе ти ги извадиме забите од таа злобна уста со клешти

А1он
Основачот на Вагнер, Евгениј Пригожин, не го криеше гневот од одлуката на францускиот парламент кој неговата група платеници ја прогласи за терористичка организација. Тој испрати
Свет

(ВИДЕО) Демонстранти повторно го напднаа Макрон: Дај си оставка

А1он
Демонстранти го пречекаа францускиот претседател Емануел Макрон со свирежи и го повикаа да поднесе оставка на првата средба на претседателот со демонстрантите откако тој го
Свет

ВИДЕО: Макрон пее на улица по телевизискиот говор за неговата реформа

А1он
На интернет се појави видео од францускиот претседател Емануел Макрон како пее традиционална песна на улица по вчерашното телевизиско обраќање во кое се обидува да
Свет

ВИДЕО: Демонстрант се обиде да го нападне Макрон во Амстердам, реагираше обезбедувањето

А1он
Францускиот претседател Емануел Макрон беше пречекан во Холандија од демонстранти кои не се задоволни од контроверзниот закон за пензиските реформи. Полицијата совлада и приведе демонстрант