emanuel makron

Свет

Макрон: Училиштата ќе бидат немилосрдни во забраната за носење муслиманскa абаja

А1он
Учениците во Франција нема да можат да поминат низ училишните порти ако се појават на училиште во абаja, изјави денеска претседателот Емануел Макрон, велејќи дека
Свет

(ВИДЕО) Париз како депонија: На пензиската реформа на Макрон се противат и ѓубреџиите

А1он
Во Париз се натрупани 3.700 тони ѓубре. Силниот ветер кој во дуваше денеска во француската престолнина го разнесе отпад низ улиците. Вработените кои треба да
Свет

Путин не им честита Нова година на Бајден, Макрон и на Шолц

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин нема да им ја честита Новата година на американскиот претседател Џо Бајден, францускиот претседател Емануел Макрон и германскиот канцелар Олаф Шолц,
Свет

Макрон за европската безбедност: Мора помалку да зависиме од Америка

А1он
Францускиот претседател Емануел Макрон ја повика Европа да ја намали зависноста од Соединетите Држави и да развие сопствени одбранбени способности, а во исто време да
Свет

Макрон: Ако Путин се согласи на преговори, Западот мора да ги разгледа неговите барања

А1он
Западот треба да размисли како да одговори на потребата на Русија за безбедносни гаранции доколку претседателот Владимир Путин се согласи да преговара за крај на
Свет

Макрон по средбата со Маск: Твитер ќе се бори против екстремистичките содржини

А1он
Твитер ќе се посвети на елиминација на терористичка и екстремистичка содржина на Интернет, изјави францускиот претседател Емануел Макрон при посетата на САД и средбата со
Свет

Макрон патува за Вашингтон, со Бајден ќе разговараат за Украина и трговските односи

А1он
Францускиот претседател, Емануел Макрон, заминува за САД во прва државна посета организирана од американскиот претседател Џо Бајден од почетокот на неговото претседателствување, со што Вашингтон
Свет

Oтворена истрага за „незаконско финансирање“ на кампањата на Емануел Макрон во 2017 година

А1он
Националното финансиско обвинителство ги истражува врските меѓу претседателот на Републиката, неговото опкружување и консултантската фирма МекКинзи. Условите за доделување на договори за јавна набавка се