emanuel makron

Свет

Макрон ја обвини Русија дека е една од последните колонијални царски сили

А1он
Францускиот претседател Емануел Макрон денеска ја обвини Русија дека е „една од последните колонијални царски сили“ откако започна „територијална војна“ во Украина. – Русија започна
Uncategorized

Макрон: Се уште е можен договор за иранската нуклеарна програма

А1он
Францускиот претседател Емануел Макрон смета дека „се уште е можно“ рестартирање на нуклеарниот договор со Иран од 2015 година, но под услов „интервенцијата да се
Македонија

Макрон: Северна Македонија повторно се наоѓа пред клучен момент од својата историја, изборот е ваш

А1он
Северна Македонија повторно се наоѓа пред клучен момент од својата историја. Седумнаесет години по добивањето кандидатски статус, штотуку се отвора историска можност: влегување во активна
Свет

Реконструкција на француската Влада

А1он
Во Франција денеска беше реконструирана владата, што се очекуваше откако претседателската коалиција на Емануел Макрон, по парламентарните избори во јуни, го загуби апсолутното мнозинство. Клучните
Македонија

Радев и Петков му потврдиле на Макрон дека го прифаќаат предлогот кој попладнево пристигна во Скопје

Орце Костов
Францускиот претседател Емануел Макрон добил потврда од претседателот на Бугарија, Румен Радев и од премиерот во оставка, Кирил Петков дека го прифаќаат предлогот кој попладнево
Македонија

Макрон смета дека е најдено компромисно решение, Владата тврди дека добила предлог со идеи од Франција

Орце Костов
Францускиот претседател Емануел Макрон на прес-конференцијата на Самитот на НАТО во Шпанија откри дека неговото претседателство нашло компромисно решение за преговарачката рамка за членство во
Свет

Макрон го осуди апсурднотo утврдување на цената на струјата во Европа со цената гасот

А1он
Францускиот претседател Емануел Макрон денеска, на крајот од самитот на Г7 во Германија, го осуди, според него, апсурдното индексирање на цените на струјата, што силно
Свет

Шолц и Макрон по Г7: Русија не може да успее во инвазијата врз Украина

А1он
Германскиот канцелар Олаф Шолц, домаќинот на самитот на Г7, и францускиот претседател Емануел Макрон, денеска, по завршувањето на дводневната средба на врвот на седумтте најразвиени
Свет

Макрон го загуби мнозинството во парламентот, Ле Пен со десет пати повеќе пратеници

А1он
Центристичката коалиција на францускиот претседател Емануел Макрон „Заедно“ го загуби апсолутното мнозинство во парламентот на вториот круг од парламентарните избори во неделата, додека екстремната десница
Свет

Макрон, Шолц и Драги ќе се сретнат со Зеленски во Киев

А1он
Германскиот канцелар Олаф Шолц, претседателот на Франција Емануел Макрон и италијанскиот премиер Марио Драги планираат да одат во Киев на средба со Зеленски јавува германскиот