emanuel makron

Свет

ВИДЕО: Либанците го пречекаа Макрон со нов протест

Илјадници демонстранти излегоа денес на централниот плоштад во Бејрут за да ја одбележат стогодишнината од прогласувањето на државноста на Либан и воспоставувањето на Бејрут за
Регион

Макрон-Меркел: Подготвени сме да ги поддржиме Србија и Косово во наоѓањето решение

А1он
Поради фактот дека нормализирањето на односите меѓу Белград и Приштина е многу важно за безбедноста и стабилноста во регионот, како и од големо значење за
Свет

Макрон: „Ние сме во војна“, ограничување на движењето, одложување на изборите и на реформата на пензискиот систем

А1он
Во телевизиското обраќање до нацијата, францускиот претседател Емануел Макрон повеќепати повтори „ние сме во војна“, „здравствена војна, но непријателот е тука. Невидлив, недопирлив“. Претседателот Макрон
Свет

Макрон ги повика Путин и Ердоган на прекин на огнот во Сирија

А1он
Францускиот претседател Емануел Макрон ги повика претседателите на Турција и Русија, Реџеп Тајип Ердоган и Владимир Путин, да ги прекинат непријателствата во Сирија и да
Свет

ВИДЕО: Макрон итно евакуиран од сред театарска претстава во Париз

А1он
Триесет демонстранти синоќа се обидоа да влезат во театарот „Буфе ди Норд“ каде францускиот претседател Емануел Макрон гледаше претстава. Но, тие беа спречени од полиција,
Македонија

Франција подготвена да го повлече ембаргото за Скопје и Тирана, но со преуредување на постапките

А1он
Франција сака постапките спрема новите членки на ЕУ прво да се „преуредат“, пред ЕУ да даде зелено светло за почеток на преговорите со Македонија и
Свет

Софија го кара Макрон за изјавата дека претпочита мигранти од Африка, пред „бугарските банди“

А1он
Бугарското МНР упати протестна нота до официјален Париз за изјавата на францускиот претседател Емануел Макрон дадена за списанието „Валор актуел“, дека претпочита легални мигранти од