emanuel makron

Свет

Макрон ја врачи наградата „Симон Веј“ на Камерунка која им помага на жените жртви на насилство

А1он
Францускиот претседател Емануел Макрон ја врачи наградата „Симон Веј“ на Камерунката Аиса Думара, која го води здружението за помош на жртвите на силување и присилни
Свет

Германската Влада се уште без коментар за идејата на Макрон

А1он
Владата на Германија соопшти дека е важно проевропски сили да ги презентираат своите идеи за иднината на Европска Унија. Сепак, официјален Берлин не ги коментираше
Свет

Макрон со писмо до граѓаните на Европа: Брегзитот е симбол на кризата во Европа

А1он
Францускиот претседател Емануел Макрон во писмото упатено до граѓаните на Европа ја открива својата визија за Европа и за проектите зад кои сака да застане,
Свет

Нов состанок на Меркел и Макрон, теми брегзит и ЕУ

А1он
Германската канцеларка Ангела Меркел денеска ќе се сретне со францускиот претседател Емануел Макрон за да разговараат за Брегзит, односите со САД и други европски прашања.
Свет

Оланд со свои оценки за повеќе француски политичари, но и за претседателите Макрон и Трамп

А1он
Поранешниот претседател на Франција, Франсоа Оланд присуствуваше на конференцијата одржана на факултетот за политички науки во Париз посветена на кризата на социјалдемократијата. Тој ја искористи
Свет

Захарова: Макрон е главниот творец на лажни вести во Франција

А1он
Министерството за надворешни работи на Русија  најави дека ќе побара официјално објаснување од властите во Париз во врска со изјавата на францускиот претседател Емануел Макрон
Свет

Идејата за референдум за излез од кризата со „жолтите елеци“ неприфатлива и за власта и за опозицијата

А1он
Идејата за организирање референдум во Франција за излез од кризата со „жолтите елеци“, истовремено со европските избори, за која вчера пишуваше неделникот „Журнал ди Диманш“,
Свет

Папата Франциско, Меркел и Макрон најпопуларни лидери во светот

А1он
Според истражувањето на „Галуп“ Папата Франциско, германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Емануел Макрон се најпопуларните лидери во светот. Испитаниците во истражувањето бирале помеѓу