vojna

Свет

Британски полковник: Путин оди кон тотална војна, заканувајќи се на нешто невидено од 1939 година

Орце Костов
„И покрај ужасите видени во Газа, војната против Украина има многу поголемо значење за идната безбедност и просперитет на ОК. Ако направиме чекор назад, ќе
Свет

Украински командант: Ситуацијата на бојното поле ескалира, Русите сакаат да се одмаздат

А1он
Командантот на украинските копнени сили Олександер Сирски изјави дека ситуацијата во североисточниот дел на фронтот „значително ескалирала“. Тој посочи дека руските сили се надеваат дека
Свет

Зеленски сакал да го посети Израел, но бил одбиен

А1он
Украинскиот претседател Володимир Зеленски сакаше да го посети Израел во знак на солидарност по нападот на Хамас, но му беше кажано дека „не е вистинското
Македонија

„Почна да се пука, фрлаа гранати, беше многу лошо“: Кумановката Марица расплакана го раскажа стресот од војната

Орце Костов
Деведесет македонски државјани кои со авион на „Ер Србија“ беа евакуирани од Израел, пристигнаа на аеродромот во Скопје. Една од нив е и Марица Јаневска
Македонија

Израел го напуштија 20 наши граѓани, бројката на оние кои сакаат да заминат надмина сто

Орце Костов
„Безбедносната состојба во Израел, сѐ уште останува сложена. Состојбата во и околу Тел Авив, како и поголемите градови во Израел и делот на Западниот брег
Македонија

Се зголемува бројот на македонски државјани кои пријавуваат дека се во и околу загрозените подрачја во Израел, велат од МНР

А1он
Министерството за надворешни работи преку соопштение извести дека министерот Бујар Османи, му изразил сочувство на својот колега, Министерот Ели Коен за жртвите и последиците. Тој
Економија

Војната во Украина ќе предизвика криза со снабдувањето на млеко, предупреди Ковачевски

Орце Костов
Премиерот Димитар Ковачевски најави дека ќе следуваат нови економски мерки за да се спречи некои фирми во време на криза да печалат на грбот на
Македонија

Османи телефонски се слушна со Лавров: Побара од него Русија да ги повлече силите од Украина

Орце Костов
Министерот за надворешни работи Бујар Османи, во својство на Претседавач со ОБСЕ, оствари телефонски разговор со министерот за надворешни работи на Руската Федерација, Сергеј Лавров.
Свет

Руска армија: Новинар на агенцијата Риа Новости е убиен на југот на Украина

Орце Костов
Рускиот новинар на новинската агенција Риа Новости Ростислав Журавлев е убиен во украинското гранатирање на регионот Запорожје на југот на Украина, соопшти руската армија. „Единиците
Свет

Кадиров oбјави фотографија од малолетните синови кои ги праќа во војна: Уште од мали нозе ракуваат со разни оружја

А1он
Лидерот на Чеченија Рамзан Кадиров денеска најави дека неговите малолетни синови ќе војуваат во Украина, а сега објави и фотографија. „Тоа што се малолетни не