foklandi

Свет

Новиот аргентински претседател: Фокландските острови се наши, нема преговори

А1он
Портпаролот на британскиот премиер Риши Сунак одговори дека „нема сомнеж“ дека Фолкландските острови се британски, откако новиот претседател на Аргентина рече дека е време да
Свет

Велика Британија и Фокландите одбележуваат 40 години од победата во војната со Аргентина

А1он
Велика Британија денеска ја одбележува 40-годишнината од крајот на Фолкландската војна со Аргентина. Ветераните попладнево ќе се соберат на церемонија во Националниот меморијален арборетум во