slovacka

Свет

Едуард Хегер именуван за нов премиер на Словачка

А1он
Словачката претседателка Зузана Чапутова денеска го именува Едуард Хегер за нов премиер во четвртокот, ставајќи крај на едномесечната политичка криза. Хегер ќе ја преземе функцијата
Свет

Словачкиот премиер Матовиќ поднесе оставка поради тајниот договор за набавка на „Спутник V“

А1он
Словачкиот премиер Игор Матович и целата негова влада денеска поднесоа оставки со цел да ја ублажат политичката криза предизвикана од тајниот договор за набавка на
Свет

Словачкиот премиер Матович утре се повлекува од функцијата, се договори да биде министер за финансии

А1он
Словачкиот премиер, Игор Матович, утре ќе поднесе оставка на функцијата, а претседателката, Зузана Капутова, ќе побара од министерот за финансии Едуард Хегер да формира нов
Свет

Во Словачка задолжителен карантин за оние кои се враќаат без разлика дали се вакцинирани или прележале Ковид-19

А1он
Задолжителниот карантин за враќање во Словачка од 22 март ќе важи за сите, вклучително и за оние кои биле вакцинирани против коронавирусот или се опоравиле
Свет

Руската вакцина ја разниша словачката влада – премиерот нарача „Спутник V“ без да ги праша партнерите

А1он
Словачката владејачка коалиција, која ја сочинуваат четири партии, ја зафати криза откако премиерот Игор Матович ги заобиколи коалициските партнери и нарача руски вакцини „Спутник V“против
Свет

Словачка одобри употреба на руската вакцина „Спутник V“

А1он
Словачкиот министер за здравство Марек Крајци изјави дека руската вакцина „Спутник V“ е одобрена за употреба во земјата до крајот на август. Вакцината ќе употребува
Свет

Ситуацијата во Словачка е „трагична“, владата бара ЕУ итно да испрати вакцини

А1он
Словачкиот министер за надворешни работи Иван Корчок ги повика партнерите во ЕУ однапред да ги испратат набавените вакцини, бидејќи земјата се наоѓа во „трагична“ ситуација
Македонија

Корчок: Се надевам дека преговарачката рамка ќе биде усвоена за време на португалското претседателство

А1он
Шефот на словачката дипломатија Иван Корчок, кој е во посета на земјава, на заедничката прес-конференција со министерот за надворешни работи Бујар Османи изрази надеж дека
Македонија

Пендаровски – Корчок: Македонија и Словачка се партнери во НАТО, а ќе бидат и во ЕУ

А1он
Претседателот Стево Пендаровски и словачкиот министер за надворешни и европски работи Иван Корчок на денешната средба во Скопје ги потврдиле пријателските односи меѓу Северна Македонија
Свет

Словачка планира за девет дена да го тестира цело население за коронавирус

А1он
Словачка почна ново масовно тестирање за коронавирус, со намера да се укинат некои ограничувања на луѓето кои имаат негативен тест на Ковид-19. Тестирањето, исто така,