slovacka

Свет

Папата Франциск во Словачка ги осуди предрасудите кон Ромите

А1он
Папата Франциск денеска, за време на посетата на некои од најсиромашните словачки населби, ги осуди предрасудите кон Ромите и дискриминацијата кон нив, порачувајќи дека е
Спорт

Македонските кошаркари против Словачка ќе имаат поддршка од публиката

А1он
Натпреварот од претквалификациите за Мундобаскет 2023, Македонија – Словачка, ќе се игра со присуство на гледачи. Капацитетот на салата во СЦ„ Јане Сандански“, ќе биде
Свет

Метеоролозите предупредуваат дека бранот од Германија и Австрија може да ја зафати и Словачка

А1он
Метеоролозите предупредуваат дека бранот од Германија и Австрија кој ги предизвика поплавите може да влијае и на Братислава. Нивото на Дунав може да се искачи
Свет

Зградата на словачкиот Парламент затворена поради закана за поставена бомба

А1он
Зградата на словачкиот Парламент денеска беше затворена поради закана дека наводно е поставена бомба во неа, јавија словачките медиуми. Никој не смее да влегува или
Свет

Mечки се намножиле во словачките планини, викендов една уби човек

А1он
Кафеава мечка нападнала и усмртила 57-годишен човек во централна Словачка изминатиот викенд, што е првиот официјално потврден случај на напад на овој вид мечка со
Свет

Изгласана доверба во новата словачка влада, Едуард Хегер останува премиер

А1он
Купувањето на руската вакцина Спутник В предизвика политичка криза во Словачка, поради што денеска се гласаше за доверба на новата влада, а пратениците му изразија
Македонија

Четири респиратори за Клиниката за детски болести донирани од Словачка

А1он
Четири респиратори кои ќе се користат за лекување пациенти со Ковид-19 хоспитализирани на Клиниката за детски болести беа донирани денеска од владата на Словачка. Апаратите
Свет

Словачка протера руски дипломати во знак на солидарност со Чешка

А1он
Тројца вработени во руската амбасада во Братислава треба да ја напуштат Словачка во рок од една недела во согласност со ситуацијата во Чешка, соопшти словачкиот
Свет

Едуард Хегер именуван за нов премиер на Словачка

А1он
Словачката претседателка Зузана Чапутова денеска го именува Едуард Хегер за нов премиер во четвртокот, ставајќи крај на едномесечната политичка криза. Хегер ќе ја преземе функцијата