slovacka

Свет

Словачкиот референдум не успеа поради слабата излезност

А1он
Словачкиот референдум за уставните измени за изборните реформи пропадна поради недоволна излезност, покажаа првите податоци на државната изборна комисија. Само четвртина од запишаните гласачи се
Регион

Словачката позиција кон Косово зависи од односите меѓу Приштина и Белград

А1он
Промената на позицијата на Словачка по однос кандидатурата на Косово за членство во ЕУ ќе зависи од нормализацијата на односите меѓу Белград и Приштина Словачкото
Свет

Претседателката на Словачка ја распушти владата по изгласаната недоверба

А1он
Словачката претседателка, Зузана Чапутова, денеска ја распушти владата на премиерот Едуард Хегер, откако Парламентот изгласа недоверба на неговиот кабинет. Чапутова побара од Хегер и министрите
Свет

Словачкиот Парламент и изгласа недоверба на Владата на Едуард Хегер

А1он
Пратениците на словачкиот Парламент денеска и изгласаа недоверба на коалициската влада на премиерот Едуард Хегер, што може да доведе до предвремени избори во таа земја.
Регион

Ученик со секира изврши напад во училиште во Словачка, повреден е ученик

А1он
Истражното биро на словачката државна агенција за борба против криминалот поднесе обвинение против ученикот кој го изврши нападот во средното училиште во градот Новаки. „Државната
Свет

Повеќе од половина од населението во Словачка верува во чиста победа на Русија над Украина

А1он
Повеќе од половина од Словаците сакаат Русија да победи, покажуваат најновите истражувања од агенцијата „Оизмедија“. Одговарајќи на прашањето „Како би сакале да завршат непријателствата во
Свет

Четворица министри во словачката Влада од партијата Слобода и солидарност поднесоа оставки

А1он
Министри на словачката Влада од централно-десничарската партија Слобода и солидарност денеска поднесоа оставки на функциите, откако нивната партија побара да го напуштат кабинетот поради судир
Свет

Оставка на словачкиот министер за економија, криза во владејачката коалиција

А1он
Словачкиот министер за економија Рихард Сулик, инаку лидер на либералната партија „Слобода и солидарност” (СиС), поднесе оставка и предупреди дека е можно тоа да го
Свет

Соседите на Словачка ќе патролираат на нејзиното небо, ослободувајќи МИГ за Украина

А1он
Словачка денеска потпиша договор според кој членките на НАТО, Чешка и Полска, ќе го надгледуваат нејзиното небо, додека Братислава ги укинува своите советски МиГ-29, потенцијално
Свет

На 54-годишнината од советската инвазија, Чесите испраќаат 1.968 круни во Украина

А1он
По повод 54-годишнината од инвазијата на силите на Варшавскиот пакт и советската окупација на тогашна Чешкословачка, Чесите и испраќаат на Украина преку нејзината Амбасада во