sankcii

Свет

Лукашенко пак му се закани на Западот: Ќе ви ги пуштиме мигрантите, ќе ви ги запреме стоките

А1он
Белорускиот претседател Александар Лукашенко денеска се закани дека ќе ослободи голем број мигранти во Европа, особено во Германија, како одговор на европските санкции воведени поради
Свет

Македонија пак му воведе санкции на Лукашенко, од сите кандидатки за ЕУ само Србија била против

А1он
Европскиот совет денеска соопшти дека се воведени нови санкции на ЕУ кон власта на белорускиот претседател Александар Лукашенко, како и дека кон мерката се приклучиле
Регион

Србите преку Брисел дознаа дека нивните власти му вовеле санкции на Лукашенко

А1он
Српските власти до попладнево сѐ уште немаа коментар на информацијата која ја откри Брисел, кога ѝ се заблагодари на српската влада за поддршката во санкциите
Регион

Софија објави проширен список на Бугари ставени на „црната листа“ на Америка

А1он
Министерството за финансии на Бугарија објави проширен список на лица кои спаѓаат или можат потенцијално да спаѓаат во рамки на санкциите наложени од Канцеларијата за
Свет

Кина со нов закон ќе ги штити домашните компании од странски санкции

А1он
Кина планира да воведе нов закон за заштита на своите компании од странски санкции, објавија денеска кинеските медиуми. Парламентот на земјата расправаше за предлог-законот за
Регион

Америка стави тројца Бугари под санкции – еден е олигарх, двајца се бивши државни функционери

А1он
Канцеларијата за контрола на странски активи на Министерството за финансии на САД (OFAC) воведе санкции за тројца бугарски државјани заради нивна голема улога во корупција
Свет

Кремљ му забрани на претседателот на Европскиот парламент и уште седуммина политичари од ЕУ да влезат во Русија

А1он
Русија им забрани влез на осуммина високи политички претставници на Европската унија, се наведува во соопштението на руското Министерство за надворешни работи. Потегот доаѓа како
Свет

Германија не е за построги санкции кон Русија поради Навални

А1он
Германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас се изјасни против воведување на построги санкции за Русија поради затворениот опозициски лидер Алексеј Навални, објави ДПА. Шефот
Свет

Британија воведе санкции против шефот на сириската дипломатија и функционери на режимот на Асад

А1он
Велика Британија денеска соопшти дека вовела целни санкции против шестмина членови на владата на сирискиот претседател Башар ал-Асад, вклучувајќи го и шефот на дипломатијата, Фајсал