sankcii

Свет

Јапонија со нови санкции за Москва, нема да се извезуваат детските играчки во Русија

А1он
Јапонија воведе нови санкции кон Москва со додавање на детски играчки на списокот на стоки што повеќе нема да ги извезува во Русија. Јапонското Министерство
Свет

ЕУ ги продолжи санкциите против Русија за уште шест месеци

А1он
Советот на ЕУ денеска одлучи да ги продолжи за уште шест месеци, до 15 септември, санкциите против одговорните за поткопување или загрозување на територијалниот интегритет,
Свет

ЕУ договори нови санкции за Русија поради војната во Украина

А1он
Владите на државите членки на Европската унија денеска се договорија за деветтиот пакет санкции против Русија поради нападот на Москва врз Украина, објавија дипломати на
Свет

Заобиколувањето на санкциите против Русија ќе биде кривично дело во ЕУ

А1он
Земјите членки денеска едногласно одлучија дека обидот да се заобиколат санкциите на ЕУ ќе биде дел од европските кривични дела предвидени во Повелбата на функционирањето
Регион

Србија засега нема да воведува санкции за Русија

А1он
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска изјави дека Србија засега нема да воведува санкции кон Руската Федерација, додека штетата што и се нанесува на Србија
Регион

Вулин за забраната на руска нафта: Секаде каде што усташите можат да и нанесат штета на Србија, тоа ќе го направат

А1он
Земјите-членки на ЕУ вчера гласаа за осмиот пакет санкции против Русија, кои имаат за цел да ја ограничат цената на нафтата што Русија ја извезува
Регион

Брнабиќ: „Зошто Србија не и воведе санкции на Русија“, тоа ќе биде единствената точка на дневниот ред

А1он
Премиерката Ана Брнабиќ вели дека по политичката одлука на ЕУ на барање на Хрватска да ја запре испораката на руска нафта за Србија преку Јанаф
Регион

На Србија и се воведени санкции за руската нафта, Вучиќ побесне

А1он
Земјите од Европската унија гласаа за осмиот пакет санкции против Русија, кои вклучуваат ограничување на цените на руската нафта што ја извезуваат трети земји. По
Свет

Фон дер Лајен: ЕУ може да смета на испораки на гас од САД и Норвешка

А1он
Европската унија се очекува денеска да постигне договор за новите санкции против Русија предложени од Европската комисија поради таканаречените референдуми во Украина што ги распиша