amerika

Свет

ВИДЕО: Турната и фрлена во океанот статуа на Колумбо во Балтимор

А1он
Демонстрантите во Балтимор во текот на ноќта ја собориле статуата на Кристофер Колумбо и ја фрлиле во Атлантскиот океан. Снимките објавени на социјалните мрежи покажуваат
Свет

Во САД одбележан Денот на расна еманципација

А1он
После повеќенеделни протести против полициската бруталност и расизмот, илјадници активисти демонстрираа низ САД, но во карневалска атмосфера по повод Денот на еманципација, кога се одбележува
Свет

Мас: Германија и САД имаат комплицирани односи

А1он
Односите меѓу Германија и Соединетите држави се комплицирани, изјави германскиот министер за надворешни работи, Хајко Мас, по повод најавата на Вашингтон да повлече дел од
Магазин

Американците во текот на карантинот најмногу гледале „Пријатели“

А1он
Американската CableTV.com спроведе истражување во сите 50 американски сојузни држави, за тоа кои серии Американците најмногу ги гледале додека биле во карантин поради новиот коронавирус.
Свет

Захарова: САД намерно го уриваат системот на стратешка стабилност

А1он
САД намерно го уриваат системот на стратешка стабилност, бидејќи сметаат дека имаат ексклузивно право на такво однесување, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи,