amerika

Свет

Во американскиот Сенат предложен закон за борба против корупцијата и за економски развој на Западен Балкан

А1он
Во американскиот Сенат беше презентиран нацрт-законот за демократија и развој на Западен Балкан, чија цел е да се поддржи економскиот развој на регионот преку иницијативи
Свет

Руска поддршка за Кина: САД да не го провоцираат Пекинг со Тајван

А1он
Кремљ денеска ја поддржа Кина во тензиите со Вашингтон во врска со Тајван, предупредувајќи ги САД да не преземаат „никакви провокативни потези“ кои би можеле
Свет

Милиони Американци во надеж: Добивката на Мега милионс над милијарда долари

А1он
Кој ќе го добие џекпотот од над милијарда долари вечерва на извлекувањето на Мега милионс, најголемото лото во САД. Ова е главното прашање во Америка
Свет

Во Вашингтон убиен тинејџер, двајца повредени во престрелка

А1он
Неколку лица и еден полицаец од Метрополитен полицијата се повредени во престрелка во Вашингтон, во која загина 15-годишен тинејџер. Инцидентот се случи денеска во близина
Економија

Инфлацијата е најголемиот проблем во САД: Граѓаните се плашат да одат во супермаркет или на бензинска пумпа

А1он
Инфлацијата е најголемиот внатрешен проблем во САД, според претседателот Бајден, но и проценките на 70 отсто од анкетираните Американци, пренесуваат американските медиуми. Додека на Волстрит
Свет

Дали се подготвува меѓународен конфликт? Јасно предупредување

А1он
Ризикот од меѓународен конфликт со учество на големи држави е во пораст, предупреди претседателот на Здружениот штаб на американската армија, генерал Марк Мили. „Во светот
Магазин

Заврши во ќелија со маж кој ја силуваше неговата сестра – го уби и доби уште 25 години затвор

А1он
Затвореникот Шејн Голдсби (26) е осуден на дополнителни 25 години затвор за убиство на затвореник со кого делел ќелија. Затвореникот е осуден за силување на
Свет

Две лица убиени, еден полицаец повреден при рутинска сообраќајна контрола во Сан Антонио

А1он
Две лица се убиени, а еден полицаец е повреден во Сан Антонио, Тексас, откако рутинска сообраќајна контрола се претвори во инцидент со пукање. Началникот на
Свет

(ВИДЕО) Секс скандал ја тресе Америка: Објавени фотографии од синот на Бајден со две голи жени и куче

А1он
Синот на американскиот претседател е тема на сите американски медиуми поради наводната секс снимка која исплива во јавноста. Две популарни емисии на Фокс њуз објавија
Свет

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Моментот кога е застрелана жена во Конгресот

А1он
Една жена беше тешко повредена во инцидентот што се случи по упадот на поддржувачите на Доналд Трамп во Конгресот. Се појави видео снимка на социјалните