amerika

Свет

Американска пошта со предупредување за ризици од дописното гласање на изборите во ноември

А1он
Американската пошта ги предупреди сојузните државите дека треба да дадат повеќе време за пребројување на гласови за претседателските избори во САД, на кои дури половина
Свет

Помпео: Авторитаризмот се уште живее во Русија, Кина и Иран

А1он
Американскиот државен секретар Мајк Помпео предупреди денеска дека подемот на авторитаризмот во Русија, Кина и Иран ги загрозува слободите ширум светот. На првата станица на
Свет

Еспер: САД со план да останат со „помалку од 5.000“ војници во Авганистан

А1он
САД планираат да го намалат своето воено присуство во Авганистан на „помалку од 5.000“ до крајот на ноември, изјави американскиот министер за одбрана Марк Еспер
Свет

Оваа недела беше извршена трета федерална смртна казна во САД

А1он
Оваа недела беше извршена трета федерална смртна казна во САД. Дастин Ли Хонкон (52) беше егзекутиран со смртоносна инекција во централната држава Индијана. Студент по
Свет

Почина Џон Луис еден од најистакнатите активисти за граѓански права во САД

А1он
Џон Луис, икона на ненасилното движење за граѓански права во САД и поранешен соработник на Мартин Лутер Кинг, почина на 80-годишна возраст, објави Претставничкиот дом.
Свет

Борел со критики за американската политика за санкции

А1он
Високиот претставник на ЕУ за надворешна политка и безбедност Жозеп Борел ја критикуваше политиката на санкции што ја води администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп.
Свет

Бајден: Русија продолжува да се обидува да се меша во изборите во САД

А1он
Русија продолжува да се обидува да се меша во изборите во САД закажани за ноември, нагласи најверојатниот кандидат за претседател на Демократската партија, Џо Бајден.
Свет

ВИДЕО: Турната и фрлена во океанот статуа на Колумбо во Балтимор

А1он
Демонстрантите во Балтимор во текот на ноќта ја собориле статуата на Кристофер Колумбо и ја фрлиле во Атлантскиот океан. Снимките објавени на социјалните мрежи покажуваат