bbc

Свет

Светските медиуми испратија писмо до израелските власти, меѓу нив BBC, CNN, AFP

А1он
Раководителите на неколку светски медиумски куќи потпишаа писмо во кое ги повикуваат израелските власти да ги заштитат новинарите во Газа, велејќи дека новинарите работат во
Свет

Во случајот со водителот на Би-Би-Си нема кривично дело, тврди лондонската полиција

А1он
Специјалниот одред за криминал утврди дека нема информации кои укажуваат на тоа дека е сторено кривично дело во случајот на водител на Би-Би-Си кој беше
Свет

Скандал во Би-Би-Си: Познат водител е манијак, го криеле неговото име додека не проговори неговата сопруга

А1он
Водителот на Би-Би-Си Хју Едвардс е именуван како личност која вознемирувал дете и му платила 35.000 фунти за експлицитни фотографии. Скандалот кој ја тресе британската
Свет

Би-би-си го повлече Гери Линекер од програма поради твит против владата

А1он
Британскиот јавен сервис Би-Би-Си денеска објави дека го повлекува познатиот водител Гери Линекер од емисијата „Натпревар на денот“ по неговата објава на Твитер во која
Свет

Би-Би-Си за несреќата кај Киев: Летањето на мала височина помага да се избегнат ракети, но носи ризици и е исклучително стресно за пилотите

А1он
Би-Би-Си објави мини-анализа за хеликоптерска несреќа во градот Брвари, недалеку од Киев, во која загинаа најмалку 18 лица. Крис Патриџ, аналитичар на системи за оружје
Свет

Би-Би-Си го осуди апсењето на својот новинар, кој известуваше за демонстрациите во Шангај

А1он
Британската медиумска група Би-Би-Си (ББЦ) јави дека еден од нивните новинари бил уапсен и претепан во Кина додека известувал од Шангај за демонстрациите против ковид
Свет

Русија блокира пристап до веб-страницата на Би-би-си и вети нови одмазднички санкции за медиумите

А1он
Руските власти денеска блокираа пристап до сајтот на британскиот јавен сервис Би-Би-Си, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова. Таа во објава
Свет

Би-би-си вечерва одлучи – продолжува со известување од Русија

А1он
Британскиот јавен сервис Би-Би-Си денеска соопшти дека одлучил да продолжи да известува на англиски јазик од Русија. Би-Би-Си во петокот соопшти дека го прекинала известувањето
Свет

Британската Влада со најава за замрзнување, па укинување на претплатата за Би-Би-Си

А1он
Владата на конзервативниот премиер Борис Џонсон денеска објави дека ќе го замрзне финансирањето на медиумската корпорација Би-Би-Си на две години и ќе почне дебата за