bbc

Свет

Русија блокира пристап до веб-страницата на Би-би-си и вети нови одмазднички санкции за медиумите

А1он
Руските власти денеска блокираа пристап до сајтот на британскиот јавен сервис Би-Би-Си, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова. Таа во објава
Свет

Би-би-си вечерва одлучи – продолжува со известување од Русија

А1он
Британскиот јавен сервис Би-Би-Си денеска соопшти дека одлучил да продолжи да известува на англиски јазик од Русија. Би-Би-Си во петокот соопшти дека го прекинала известувањето
Свет

Британската Влада со најава за замрзнување, па укинување на претплатата за Би-Би-Си

А1он
Владата на конзервативниот премиер Борис Џонсон денеска објави дека ќе го замрзне финансирањето на медиумската корпорација Би-Би-Си на две години и ќе почне дебата за
Свет

ВИДЕО: Антиваксерите се обидоа да влезат во јавниот сервис, интервенција на полицијата

А1он
Членовите на движењето против вакцини се обидоа насилно да влезат во телевизискиот центар на Би-Би-Си во Вајт Сити во западниот дел на Лондон. Видеото објавено
Свет

Британската влада планира да го реформира јавниот сервис на Би-Би-Си по случајот на интервју со принцезата Дијана

А1он
Британската Влада денеска соопшти дека ќе преиспита дали е потребно да се изврши реформа во управувањето со јавниот сервис на Би-Би-Си по објавувањето на поразителниот
Регион

ВИДЕО: Стефан Немања против Александар Велики – ќе го следи ли Белград примерот на Скопје 2014?

А1он
Еден на коњ, другиот на шлем, двајцата со меч во раката – вака српската редакција на британскиот јавен сервис Би-Би-Си ја почнува репортажата посветена на
Свет

ЕУ: Забраната на ЦГТН во Британија и на Би-Би-Си во Кина се различни работи

А1он
Забраната за емитување на Би-Би-Си во Кина и претходната забрана за емитување во Велика Британија на кинескиот телевизиски канал ЦГТН се „сосема различни работи“, рече