Свет

Мајкрософт купува компанија за игри за речиси 70 милијарди долари

А1он
Мајкрософт денеска соопшти дека ќе го купи гигантот во индустријата за видео игри, компанијата Активижн Близард (Activision Blizzard), за 68,7 милијарди долари и тоа во
Регион

Хаос во седиштето на Демократската партија, по насилното влегување на приврзанците на Бериша

А1он
Тензиии и хаос во седиштето на албанската опозициска Демокатска партија, откако историскиот лидер Сали Берша со група приврзаници насилно влегоа во просториите, каде во една
Економија

Успешно реализиран годишен зафат во хидроелектраната „Шпилје“

А1он
Во Хидроелектраната „Шпилје“ кај Дебар денеска успешно е реализиран зафат во рамки на редовното сервисирање на електомашинската опрема, потвдија од АД ЕСМ. -Ова е многу
Регион

Ердоган: Турција ќе го отстрани присуството на ФЕТО од балканскиот регион

А1он
Турција ќе го искорени присуството на „предавничката“ терористичка организација на Фетулах Ѓулен (ФЕТО) од Балканот, изјави турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган. Тој во видео пораката,
Македонија

Шанса за Центар: Ги освоивме потребните потписи, одиме на избори

А1он
Од граѓанската иницијатива Шанса за центар велат дека ги собрале потребните потписи за да учествуваат на локалните избори. „Може да продолжите на истото место да
Регион

Хашим Тачи по обвинението за воени злосторства најави обраќање пред граѓаните во недела

А1он
Косовскиот претседател, Хашим Тачи од Албанја изјави дека наскоро се враќа на Косово од каде и ќе се обрати на граѓаните во недела навечер. Тачи
Свет

Принцот Филип на својот 99. роденден првпат пред јавност од јануари

А1он
Британскиот принц Филип, сопругот на кралицата Елизабета Втора, се појави денеска, на неговиот 99-ти роденден, првпат во јавност од јануари досега. По повод неговиот роденден,
Македонија

Талат Џафери го честиташе Денот на сесловенските просветители Кирил и Методиј

А1он
Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија Талат Џафери упати честитки по повод 24 Мај – Денот на сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј.