Македонија

ВМРО-НП: Неприфатливо донесувањето на законите за матична евиденција и родова еднаквост

А1он
ВМРО-Народна партија упатува целосна јасна и недвосмислена поддршка на Македонската православна црква – Охридска архиепископија по однос на прашањето за предлог Законите за матична евиденција
Свет

ВИДЕО: Во Русија гори термоцентрала

А1он
Голем пожар избувна во термоцентралата во рускиот град Перм. Фотографиите на кои се гледа густ облак од црн дом кој се издигнува од термоцентралата Пермскаја
Свет

Кадиров со закана до Украинците: Сите наши досегашни постапки ќе изгледаат како детски шеги

А1он
Рамзан Кадиров, чеченскиот лидер и човек близок до рускиот претседател Владимир Путин, на Телеграм ја објави новата тактика на руските сили во војната против Украина.
Свет

Бајден до американските нафтени компании: Произведувајте повеќе горива, намалете ги профитите

А1он
Претседателот на САД, Џо Бајден во писмо испратено денеска до американските нафтени компании повика на зголемено производство на бензин и дизел, критикувајќи ги дека прават
Македонија

Ковачевски: Со младите креираме политики за развој на државата

А1он
Премиерот Димитар Ковачевски денеска ја отстапи Владата на младите со учество на завршна активност „Младите ја преземаат Владата“, дел од регионалната младинска конференција #ThinkForward: YOUth
Свет

Мајкрософт купува компанија за игри за речиси 70 милијарди долари

А1он
Мајкрософт денеска соопшти дека ќе го купи гигантот во индустријата за видео игри, компанијата Активижн Близард (Activision Blizzard), за 68,7 милијарди долари и тоа во
Регион

Хаос во седиштето на Демократската партија, по насилното влегување на приврзанците на Бериша

А1он
Тензиии и хаос во седиштето на албанската опозициска Демокатска партија, откако историскиот лидер Сали Берша со група приврзаници насилно влегоа во просториите, каде во една
Економија

Успешно реализиран годишен зафат во хидроелектраната „Шпилје“

А1он
Во Хидроелектраната „Шпилје“ кај Дебар денеска успешно е реализиран зафат во рамки на редовното сервисирање на електомашинската опрема, потвдија од АД ЕСМ. -Ова е многу
Регион

Ердоган: Турција ќе го отстрани присуството на ФЕТО од балканскиот регион

А1он
Турција ќе го искорени присуството на „предавничката“ терористичка организација на Фетулах Ѓулен (ФЕТО) од Балканот, изјави турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган. Тој во видео пораката,
Македонија

Шанса за Центар: Ги освоивме потребните потписи, одиме на избори

А1он
Од граѓанската иницијатива Шанса за центар велат дека ги собрале потребните потписи за да учествуваат на локалните избори. „Може да продолжите на истото место да