rudarstvo

Економија

ССЕРИ: Бесправно ни се стопирани паричните текови од страна на АД ЕСМ

А1он
Самостојниот синдикат на работниците од енергетика, рударство и индустрија – ССЕРИ при Конфедерацијата на слободни синдикати на Македонија денеска на прес-конференција обвини за бесправно стопирање
Економија

Бектеши контра Асоцијацијата за рударство, најважно е здравјето и безбедноста на граѓаните

А1он
Министерот за економија Крешник Бектеши не се согласува со тврдењата на Македонската асоцијација за рударство за законот за минерални суровини изнесени на вчерашната прес-конференција. Бектеши
Економија

(ВИДЕО) Шахпаска: Рударите добиваат бенифициран стаж

А1он
„Ја намалуваме старосната граница за пензионирање на рударите. Обезбедуваме услови за квалитетен живот за граѓаните и фер општество за сите. Собранието ги усвои измените и
Економија

Усвоени законските измени, рударите ќе се пензионираат со навршен пензиски стаж

А1он
Собранието ги усвои измените и дополнувањата на Законот за пензиското и инвалидското осигурување со кои се намалува старосната граница за пензионирање на рударите. Применета на
Економија

„Бучим“ доби дзовола за експлоатација на новото рудно тело „Боров дол“

А1он
Рудникот за бакар и злато „Бучим“ ја доби дозволата за екслопатација на руда од новото рудно тело „Боров дол“. Заменик менаџерот на „Бучим“ – Радовиш“,
Економија

Доделени плакети на најдобрите рудари во Македонија

А1он
Министерот за економија Крешник Бектеши денеска им врачи плакети на 12 најдобри рудари, номинирани од нивните работодавачи, и благодарници на шест здруженија и институции за
Економија

САСА ќе стипендира студенти по рударство, геологија и животна средина на УГД Штип

А1он
Рудникот за олово и цинк САСА во учебната  2018/19 година ќе стипендира 20 студенти на Факултетот за природни и технички науки при Универзитетот „Гоце Делчев“
Економија

Еуромакс: „Иловица-Штука” нема да користи цијанид

А1он
Проектот за бакар „Иловица-Штука“ е целосно безбеден и се развива со највисоките стандарди за животна средина, според домашното и меѓународното законодавство. Имајќи го предвид ставот