ilovica-stuka

Економија

Еуромакс Ресоурцес: За да доставиме ревидирана Студија за влијание врз животната средина неопходно е да се донесе одлука за спојување на концесиите

А1он
Во врска со коментарите дека целосно расчистување на сите дезинформации и заблуди креирани во врска со идниот рудник за бакар „Иловица – Штука“ ќе биде
Македонија

СДСМ: Пред да глуми загриженост, Мицкоски нека го праша својот потпретседател за Иловица

А1он
СДСМ и денес, но и од првиот ден е против отворање рудници во еден од најплодните делови на нашата држава.Со одлука на Владата, укинато е
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ ги лаже граѓаните за рудникот Иловица, откако влезе Дестани во бизнисот оваа влада го оживеа проектот

А1он
СДС води лицемерна и неискрена политика. Ги лажеше граѓаните во струмичкиот регион дека нема да дозволи изградба на рудник во Иловица, но кога Дестани влезе
Економија

Дали и министри ќе одговараат? Концесионерот на рудникот Иловица – Штука освен арбитража најавува директни правни постапки и против индивидуални лица

А1он
На берзата во Торонто е објавена информација дека компанијата која е носител на концесииите за рудникот Иловица – Штука веќе преземала конкретни правни дејствија за
Македонија

(ВИДЕО) Ковачевски: За Иловица треба да одговори ДПМНЕ, концесиите се дадени од Груевски

А1он
Во одговор на пратеничко прашање, претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски во Собранието истакна дека при давањето на концесиите за рудникот Иловица се случило, втората концесија
Економија

(ВИДЕО) Коциќ: Укинато спојувањето концесии за рудникот „Иловица“

А1он
СДСМ како одговорна партија останува на страната на граѓаните и нивните интереси. Владата предводена од СДСМ донесе Одлука за укинување на спојувањето на концесиите за
Економија

Државата на чекор до нова арбитража, „тешка“ милијарда евра

А1он
Владата ја поништи одлуката донесена од пред еден месец за спојување на концесиите за ископ на минерални суровини на „Еуромакс ресоурцес“. Ова го соопшти денеска
Македонија

„Еуромакс Ресоурцес“: Бордот на директори и правниот тим ќе одлучат како ќе се заштитат нашите права како инвеститори

А1он
Еуромакс Ресоурцес со особено внимание ја следи разврската за остварувањето на нашите права како инвеститор. Во таа насока, ќе почекаме сите одлуки кои што се
Македонија

Владата ја разгледала информацијата за концесиите за „Иловица“, детали утре треба да соопшти Бектеши

А1он
Владата на денешната седница ја разгледа Информацијата со хронологија за постапките за доделување на концесиите за детални геолошки истражувања и експлоатација на минерална суровина –
Економија

Натпревар на суперсили во Гренланд – Минералното богатство го направи островот геополитичко бојно поле

А1он
На светските берзи енормно расте побарувачката за бакар, кобалт, литиум, силициум и цинк, минерали кои се од суштинско значење за зелената транзиција. Тоа резултира со