rudnici

Економија

Битиќи на „Денот на рударите“ во РЕК Битола: Платите во рударскиот сектор се за 36,8% повисоки од просечните

А1он
Заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, на покана на АД Електрани на Северна Македонија, денес
Македонија

Одбиени жалбите за рудникот Иловица, активистите се подготвени за пресметка, рудник нема да има

Ана Василевска
Вишиот управен суд донесе решение со кое се одбиваат сите жалби и останува на сила пресудата на управниот суд, информираат од здружението „Здрава котлина“. „Оваа
Економија

Еуромакс: Проектот за рудник Иловица-Штука да не се злоупотребува за политички поени

А1он
Компанијата „Еуромакс Ресорсис“ бара од политичките партии учесници во предизборната кампања за предвремените парламентарни избори да не се користи и злоупотребува проектот за рудникот Иловица-Штула
Македонија

Активистите со жив ѕид ќе се бранат од „Еуромак ресорсис“: Нема да не затрупаат со јаловина заради злато

Ана Василевска
Со масовен собир на ливадата пред пред локацијата на Иловица-Штука, активистите на „Здрава котлина“ и „Еко долина“ утре во 16.30 часот ќе го одржат своето
Економија

Со дополнителни здравствени и безбедносни мерки рудникот САСА продолжува со работа, а вработените добија тримесечен бонус

А1он
Кај ниту еден вработен во Рудник за олово и цинк САСА не е дијагностициран Ковид-19. Преземавме значајни чекори со кои сакаме да обезбедиме континуирано добро
Македонија

Предупредувачки протест пред Владата: Активистите бараат итно да се одземе концесијата за рудникот Иловица – Штука

Ана Василевска
Се ближи датумот кога оваа влада нема да може да донесува и спроведува одлуки, а Министерството за економија сè уште не поднело барање до Владата
Економија

Бектеши: Потпишана предлог одлуката за раскинување на договорот за рудникот „Иловица“

А1он
Веќе е потпишана предлог-одлуката за едностран раскин на договорот со Еуромакс рисурсис за рудникот „Иловица“ и за неа ќе следи владина процедура, информира денеска министерот
Македонија

Нема документи за дозвола за рудник во Иловица-Штука, на потег Владата за одземање на концесијата на „Еуромакс рисорсис“

Ана Василевска
Концесионерот на рудникот „Иловица-Штука“, „Еуромакс рисорсис“, има доставено барање за издавање дозвола за експлоатација, но тоа не ја содржеше целокупната документација во согласност со Законот
Економија

Министерството за економија за една недела да ја испита дозволата за концесија на „Еуромакс“

А1он
Министерството за економија има рок од седум дена да ја испита правната исполнетост на барањето на „Еуромакс ресурсис“ ДОО Скопје за добивање дозвола за експлоатација
Македонија

Блокадите на рудникот продолжуваат, Владата утре треба да пресече

Ана Василевска
Протестните блокади на жителите и активистите од струмичко Босилово и Ново Село против рудникот „Иловица-Штука“ продолжија и денеска, а како што најави премиерот Зоран Заев,