ilovica-stuka

Економија

Ќе се преиспита исполнувањето на правната основа за Иловица

А1он
Владата на Република Северна Македонија денеска на седница го задолжи Министерството за економија да ја испитува правната исполнетост на барањето за добивање дозвола за експлоатација
Македонија

Блокадите на рудникот продолжуваат, Владата утре треба да пресече

Ана Василевска
Протестните блокади на жителите и активистите од струмичко Босилово и Ново Село против рудникот „Иловица-Штука“ продолжија и денеска, а како што најави премиерот Зоран Заев,
Македонија

Во Струмичко се судрија протестанти и контрапротестанти за рудникот „Иловица-Штука“

Ана Василевска
Тензично со турканици и навреди помина денешниот четврти ден од блокадата на стотина жители и активисти од струмичките села Ново Село и Босилово, кои протестираат
Видео Економија

ВИДЕО: Активистите утрово го блокираа патот кон Иловица – Штука, археолозите не стасаа на теренот

А1он
Со зборовите „мрш, одете си од тука, рудник нема да има“ утрово, во 5 часот, активистите ги спречиле археолозите што треба да го истражат теренот
Македонија

Активистите се мобилизираат за војна против отворање на рудникот „Иловица-Штука“

А1он
Многуте протести, трибини, дебати и притисок на месното население од Струмичкиот Регион во близина на селата Иловица и Штука против отворањето на рудникот за бакар
Македонија

(ВИДЕО) Арсовски: Дали работењето на Иловица зависи од тоа дали фирмите на Заеви ќе добијат транспорт на руда до Петрич

А1он
Заев и СДСМ избегнуваат 4 дена да дадат оговори за која намена се формирани трите фирми на Заеви во еден стан во градот Петрич во
Економија

„Еуромакс Рисорсис“ со уште една дебата за рудникот Иловица-Штука со локалното население

А1он
„Еуромакс Рисорсис“ и овој месец организираше јавна дебата за жителите од општините во Струмичкиот регион за да ги запознае со сите мерки за заштита на