koridor 8

Регион

За албанските социјалисти потпишаниот меморандум за „Коридорот 8“ е значаен за развојот на Западен Балкан

А1он
Албанските владејачки социјалисти го поздравија поптишувањето на меморандумот за „Коридорот 8“ од страна на Албанија, Бугарија и Северна Македонија. Ставот на партијата на Фејсбук го
Економија

Коридорот 8 да биде готов до 2030 година, предвидува Меморандумот потпишан од Македонија, Албанија и Бугарија

А1он
Министрите за транспорт на Северна Македонија, Бугарија и на Албанија, Благој Бочварски, Христо Алексиев и Белинда Балаку денеска во Софија, потпишаа Меморандум за разбирање за
Економија

Потпишани договори за грант за интензивирање на работите на железницата на Коридор 8

А1он
Во Владата на Република Македонија беше потпишан Договорот за грант за консултантски услуги, како и Договорот за надзорен инженер за претстојната изведба на градежните работи
Македонија

Бугарската Влада го одобри Меморандумот помеѓу Македонија, Бугарија и Албанија за Коридорот 8

А1он
Бугарската Техничка влада денеска го одобри Меморандумот за разбирање помеѓу Северна Македонија, Бугарија и Албанија за соработка во изградба на инфраструктура долж Коридорот 8, соопшти
Македонија

Антикорупциската го оспори пред Уставен суд Законот за коридорите 8 и 10 Д

А1он
Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) денеска ја достави до Уставниот суд Иницијатива за оценување на уставноста на Законот за утврдување јавен интерес и
Македонија

Македонски, бугарски и албански претставници пак имаа состанок, пак најавија „интензивирање на изградбата на Коридорот 8“

А1он
Поинтензивна соработка во изградбата на железничкиот Коридор 8 најавуваат управителите на железничката инфаструктура од Северна Македонија, Бугарија и од Албанија, кои денеска во Софија одржаа
Македонија

Се поправа патот Куманово-Страцин, цел тим од министри и директори дојдоа на увид

А1он
Денеска заменикот на претседателот на Владата задолжен за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси, Љупчо Николовски, заедно со министерот за внатрешни
Економија

Владата одобри Меморандум за соработка за изградба на автопатски делници од Коридорите 8 и 10

А1он
Владата денеска на 59-та седница го одобри текстот на Меморандумот за разбирање помеѓу со компанијата „Бехтел и Енка“ за соработка за проектна подготовка и изградба
Економија

Бесими – Ангелов: Посветени сме на изградбата на железничкиот дел од Kоридорот 8

А1он
Продлабочувањето на економската соработка, но и забрзаната реализација на значајните инфраструктурни проекти со што ќе се зголеми поврзаноста со Бугарија, беа тема на разговор на
Македонија

Заев: Модернизацијата на Коридорот 8 е една од нашите најважни капитални инвестиции

А1он
Ние градиме, го модернизираме Коридор 8 како една од најважните македонски капитални инвестиции, напиша вечерва премиерот Зоран Заев на неговата страница на Фејсбук. – Коридор