pruga

Економија

Оценка 2.91 за патувањето со воз, пругите „чекаат“ приватни оператори и ремонти

А1он
Железничкиот сектор во државава за годината што измина доби оценка 2.91 од патниците. Му се случија шест бојкоти со прекини на сообраќајот, а застои предизвикаа
Економија

Бочварски: Наскоро средба меѓу работните групи на Србија и Македонија за изградба на брзата пруга

А1он
Формирани се работните групи меѓу Србија и Република Северна Македонија за изградба на брзата железница меѓу двете земји, а веќе и наскоро ќе имаат и
Економија

Бочварски: До крајот на годината ќе се распише тендер за изградба на пругата од Крива Паланка до ГП Деве Баир

А1он
Интензивно се гради железничката пруга од Куманово до Бељаковце, надлежните се задоволни од динамиката. Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски, министерот за внатрешни работи,
Македонија

Од 700 километри пруга, граѓаните користат 150: Државата ниту изгради ново, ниту модернизираше старо

Орце Костов
Годинава се навршија 150 години од изградбата на таа линија и 149 години откако на населението му беше овозможено непречено патување, размена на стоки и
Економија

Во прекин е железничкиот сообраќај помеѓу Прилеп и Битола

А1он
Регионалниот Центар за управување со кризи од Битола извести дека при пожарот во атарот селото Беранци, во Општина Могила, каде што гореле нискостеблеста вегетација и
Економија

Србите бараат Македонија да се приклучи на брзата пруга за Белград

А1он
Претседателот на Србија Александар Вучиќ при посетата на Прохор Пчински изјави дека Србија и Северна Македонија ќе бидат уште подобро поврзани во однос на инфраструктурата.
Регион

Во прекин на железничкиот сообраќај на пругата Белград-Ниш кај Јагодина

А1он
Поради брзиот раст на реката Лугомир денеска е во прекин железничкиот сообраќај на автопатот Белград-Ниш кај Јагодина, соопштија за Танјуг од Јавното претпријатие Железничка инфраструктура
Економија

Се градат подвозници и пристапни патишта на пругата Куманово-Бељаковце

А1он
Градежните активности на терен во Куманово и на целата траса на пругата од станицата Куманово до станицата Бељаковце досега се одвиваат со планираната динамика, информираат