bocvarski

Економија

Бочварски: Еден милион евра инвестирани во реконструкција на локалните улици во Кавадарци

Орце Костов
До сега реконструиравме девет улици во општина Кавадарци,за што преку Министерството за транспорт и врски инвестиравме околу 1 милион евра, а следната година предвидено е
Економија

Бочварски: „МЖ – Транспорт“ не си ја врши работата, ќе ги отвориме вратите за други оператори

А1он
Претприајтието „Македонски железници – Транспорт“ не ја врши работата што ја очекуваат граѓаните од него. Поради тоа, во Собранието е законот за либерализација на превозот,
Економија

Бочварски: Правиме либерализација на железницата оти граѓаните плаќаат 25 милиони евра, а не добиваат услуги

Орце Костов
Во одговор на новинарско прашање рече дека до пред две години Владата даваше 6-7 милиони евра на Македонски железници Транспорт годишно како субвенција за да
Економија

Попуштените мостови и расипаните возови не се пречка: Македонија ќе гради брза пруга од Скопје кон Ниш

Орце Костов
Српскиот министер за градежништво, транспорт и инфраструктура Горан Весиќ најави дека утре со македонскиот колега Благој Бочварски ќе потпише Меморандум за изградба на брза пруга
Македонија

До крај на октомври ќе се вози на десната лента на автопатот Катланово-Петровец

Орце Костов
Десната лента од автопатската делница Катланово – Петровец на Коридорот 10 ќе биде пуштена за сообраќај до крајот на овој месец. Асфалтерските работи се во
Македонија

Груби и Бочварски станаа експерти за патишта: Со инженерската фела ќе дебитираат за„Бехтел и Енка“

Орце Костов
Неколку недели по почнувањето со градежните работи на делниците кои „Бехтел и Енка“ ќе ги гради во земјава и неколку месеци откако се донесоа неколку
Македонија

Бочварски: Надзорниот одбор прашајте го по кои критериуми е избран новиот директор на МЕПСО

А1он
Директорот на МЕПСО го назначува Надзорниот одбор на компанијата. Таму прашајте по кои критериуми е избран, рече денеска министерот за транспорт и врски Благој Бочварски,
Економија

Бочварски: Не е исплатен вториот дел од авансот за „Бехтел и Енка“

А1он
Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски денеска во изјава за медиумите рече дека се уште не е исплатен вториот дел од авансот за компанијата
Економија

Бочварски: Го исплативме првиот трансфер од 117 милиони евра кон ЈПДП за проектот со „Бехтел и Енка“

А1он
Првиот трансфер веќе го исплативме до Јавното претпријатие за државни патишта (ЈПДП), согласно Програмата што е донесена од Владата и објавена во Службен весник. Тоа
Економија

Бочварски: Преку една милијарда евра инвестираме за инфраструктурата

А1он
Успешна 2022 година во реализација на капиталните инвестиции. Ги надминавме предизвиците предизвикани од светската економска и енергетска криза и успешно ги реализиравме програмските активности на