behtel i enka

Економија

Жителите на прилепски Оревоец со иницијативи и претставки до судовите за ископот на „Бехтел и Енка“

А1он
Жителите на прилепски Оревоец од прилепскиот Основен суд побараа утврдување на степенот за загрозување на животната средина, загрозување на извор на вода и на животот
Македонија

Европски фронт: Дали „Вреди“ се согласиле со ВМРО за ревизија на Коридорот 8

А1он
Претседателот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во текот на вчерашниот ден на новинарско прашање за проектот на Коридорот 8 истакна дека се разгледува можноста за
Економија

Новата влада ќе го репреговара договорот со „Бехтел и Енка“, а во првите сто дена ќе објави и инвестиција во енергетиката, најави Мицкоски

А1он
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и иден мандатар, Христијан Мицкоски денеска изјави дека автопатот кон Охрид треба да биде завршен до крајот на 2026 година, а за
Економија

„Бехтел и Енка“ бара од Стопанска Комора да им обезбеди 4.000 работници за работа на автопатите

Орце Костов
Стопанската комора на Северна Македонија стои на располагање во изнаоѓање, односно вмрежување на локалните домашни компании кои треба максимално да бидат вклучени при реализација на
Економија

Жители на прилепското село Оревоец на протест поради најавените минирања од компанијата „Бехтел и Енка“

А1он
Жители на прилепското село Оревоец загрижени за зачувувањето на природното и културното богатство денеска излегоа на протест кај селото Оревоец, спротивставувајќи се на најавените минирања
Македонија

Захариески од ЗНАМ: На гостиварци им се одземаат имоти за автопатот по непристојни цени

А1он
Носителот на листата за пратеници од изборна единица 6, Небојша Захариески на денешната средба срдба со граѓаните на Гостивар презентираше и дел од програмата „Проглас
Македонија

Завршени 89 проценти од експропријацијата за автопатот Гостивар – Тетово, 70 проценти за Битола – Прилеп

А1он
За автопатите што ќе се градат на коридорите 8 и 10д во јануари годинава се спроведени геотехнички испитувања на делниците Гостивар – Тетово, Букојчани-Гостивар и
Македонија

Уставен не поведе постапка за законските измени за работните часови од Договорот со „Бехтел и Енка“

А1он
Уставниот суд одлучи да не поведе постапка за оценување на уставност на три члена од Законот за изменување и дополнување на Законот за работните односи.
Економија

Експресно оттуѓен имотот на делницата Тетово-Гостивар, заглави експропријацијата кон Букојчани

Орце Костов
Експропријацијата на земјиштето на кое ќе минува трасата на коридорот 8 односно на делницата Тетово – Гостивар заклучно со крајот на јануари е речиси завршена
Македонија

„Бехтел и Енка“ имал договор за амбуланта, но „Санте Плус“ немала дозвола за работа

Орце Костов
По тврдењата на болницата „Санте Плус“ дека од Државниот санитарен и здравствен инспекторат никој не ги повикал да достават документација затоа што амбулантата на „Бехтел