Бочварски – Митровиќ: Преку размена на искуства до правилна урбнизација на просторот

Од:

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски денеска оствари средба со делегација од Црна Гора предводена од министерот за екологија, урбанизам и просторно планирање, Ратко Митровиќ.

dobivaj vesti na viber

На средбата двајцата министри разговараа за теми поврзани со урбанизмот, инфраструктурата, а со посебен интерес се задржаа на процесот за утврдување на правен статус на бесправно изградените објекти.

Министерот Бочварски го запозна министерот Митровиќ со Законот за урбанизам, како еден од реформските закони со кој се става во ред урбанистичкото планирање.

„Со Законот воспоставивме нови правила на вклученост, транспарентност, стручност и отчетност на сите чинители во процесот на изработување, донесување, спроведување и надзор над урбанистичките планови, што е чекор понапред во решавање на состојбите во урбанизмот.“ – изјави министерот Бочварски.

Исто така, на средбата се отвори и прашањето за дигитализација на процесот на издавање на градежните дозволи што се спроведува во Република Северна Македонија.

Двајцата министри се согласија дека соработката во делот на урбанизмот помеѓу Република Северна Македонија и Црна Гора ќе продолжи и во наредниот период преку размена на искуства и решенија што се применуваат во во двете земји.

Би можело да ве интересира

Абазовиќ и Вучиќ се сретнаа во Давос : Односите меѓу Црна Гора и Србија се приоритет

Ана Ололовска

Црна Гора го слави Денот на независноста

Ана Ололовска

Градоначалникот на Приштина му го додели „Клучот на градот“ на црногорскиот претседател Ѓукановиќ

Ана Ололовска

„Газета експрес“: Црногорскиот претседател на 18 мај во прва официјална посета на Косово

А1он

Абазовиќ: Се залагам за Отворен Балкан

Црна Гора ги намалува акцизите за гориво, укинува ДДВ за основните намирници, ги зголемува цените на цигарите