mepso

Македонија

Формирана работна група која треба да открие зошто Скопје остана без струја во неделата

А1он
Од АД МЕПСО информираат дека по испадот во напонската мрежа што се случи на 13 февруари, е формирана работна група составена од стручни лица вработени
Економија

МЕПСО: Компанијата во континуитет е предмет на неосновани напади од ВМРО-ДПМНЕ, партијата веднаш да се извини

А1он
АД МЕПСО го отфрла како неосновано и пред се „тенденциозно“ обвинението кое што денеска го објави ВМРО ДПМНЕ, односно дека АД МЕПСО троши 125 илјади
Економија

Почна изградбата на далекуводот за поврзување на електропреносните системи на Македонија и на Албанија

А1он
Најголема инвестиција во македонската преносна електроенергетска мрежа, вредна 50 милиони евра, која е од огромно регионално значење, вака премиерот Зоран Заев ја најави изградбата на
Македонија

МЕПСО: Земјоделците да бидат внимателни при ракување со опремата за наводнување во близина на далекуводи

А1он
МЕПСО ги предупредува земјоделците во екот на сезоната за наводнување и за жетва, да бидат особено внимателни додека ракуваат со опремата за наводнување, со земјоделската
Економија

Рамадани: Побаравме скоро двојно зголемување на цената за пренос на струјата

А1он
Директорот на АД МЕПСО Куштрим Рамадани денеска истакна дека побарале скоро двојно зголемување на цената за преносот на струјата што го вршат. – Побаравме зголемување
Македонија

Финасиска полиција: Кривична пријава за поранешна членка на Управниот одбор на МЕПСО

А1он
Управата за финансиска полиција до Основното јавно обвинителсво Скопје поднесе Кривична пријава против К.Г., во својство на член на Управен одбор на АД МЕПСО во периодот од
Економија

Бочварски: Нема судир на интереси при изборот на директорот на МЕПСО

А1он
Управниот одбор на МЕПСО има дадено предлог и го има изгласано Куштрим Рамадани за директор на компанијата. Колку што сум информиран правните тимови на Владата
Македонија

МЕПСО: Прекините во напојувањето се поради неможноста да бидат ангажирани хидроелектраните

А1он
Денеска година во 12 часот вкупното моментално производство на електрична енергија приклучено на преносната мрежа на АД МЕПСО изнесуваше околу 400 MW и тоа од
Македонија

Половина Скопје без струја поради дефект во трафостаница на МЕПСО

Маја Илиевска-Пачемска
Неколку скопски населби денес околу пладне останаа без струја. Од ЕВН објаснуваат дека дефектот е во трафостаница на МЕПСО од каде што добиле струја со