struja

Економија

За универзален снабдувач прифатена понудата на ЕВН Македонија електроснабдување ДООЕЛ Скопје и ЕВН Македонија АД Скопје

А1он
Владата на денешната седница, согласно Законот за енергетика, донесе Одлука за избор на универзален снабдувач. За најповолна понуда за избор на универзален снабдувач, во соодветната
Економија

Зошто се тактизира со извештајот за избор на универзален снабдувач?

Орце Костов
По десетина дена молк околу одржаната аукција за избор на универзален снабдувач со електрична енергија за домаќинствата и малите потрошувачи, конечно одговор за процесот на
Економија

ДЗС: Струјата во второто полугодие лани поскапела за 8,2 отсто

А1он
Според податоците на Државниот завод за статистика, во второто полугодие од 2023 година, просечната цена на електричната енергија за домаќинствата во земјава изнесувала 7.289 денари
Македонија

Дефект на трафостаница ги остави кумановци од центарот на градот без струја

А1он
Дефект на високонапонска трафостаница во близина на стара црква Куманово е причина за вчерашниот недостиг на електрична енергија во централното градско подрачје во попладневните часови,
Економија

За 25 месеци приклучени се нови 578,26 MW енергетски капацитети од обновливи извори

А1он
За 25 месеци приклучени се нови 578,26 MW енергетски капацитети од обновливи извори кои произведуваат електрична енергија што е доволна за просечна потрошувачка на скоро
Економија

Кој ќе ги снабдува граѓаните со струја ќе се знае од крајот на април: Комисијата се уште не закажува наддавање

Орце Костов
До крајот на април комисијата за избор на нов универзален снабдувач со струја на регулиранио пазар ќе донесе одлука за најповолната доставена понуда на повикот
Економија

Не е точно дека оваа влада ќе ги укине субвенциите за струја од први јули, вели Битиќи

А1он
Не е точно дека оваа влада ќе ги укине субвенциите за електрична енергија од први јули, рече денеска вицепремиерот за европски прашања, координација на економските
Економија

Битиќи: Субвенцијата во сметките за струја е 84 отсто

А1он
Цената на електричната енергија на регулираниот пазар во овој момент е субвенционирана со 84 отсто и субвенционирањето ќе продолжи до носењето на следната одука за
Економија

Во сметките за струја за јануари ќе го нема надоместокот од 200 денари за пристап на мрежа

Орце Костов
Декемвриските сметки биле поскапи за 200 денари надоместок за пристап на мрежа затоа што „Електродистрибуција“ вкалкулирала 200 денари надоместок поради неколку отчитувачки групи кои ги
Македонија

Населени места во Скопје и централното подрачје на Битола без струја поради дефект на мрежата

А1он
Поради дефект на електродистрибутивната мрежа од 19:40 часот без електрична енергија вечерва се повеќе населени места во околината на Скопје и во Битола. Како што